Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

NETYKIETA

Grupy i listy dyskusyjne - informacje dodatkowe

Opracowane na podstawie:

Grupy dyskusyjne (Usenet, newsy, newsgrupy) i listy dyskusyjne - informacje dodatkowe:

 1. Jeśli zdarzy Ci się wysłać prywatny list do całej grupy - wyślij przeprosiny zarówno właściwego adresata, jak i do całej grupy.
 2. Jeśli wdasz się z jedną tylko osobą w dyskusję, powinniście zacząć wymieniać prywatne listy, bez wysyłania ich na grupę, czy listę dyskusyjną. Jeśli uważasz, że rezultat dyskusji mógłby zainteresować całą grupę, możesz wysłać krótkie podsumowanie.
 3. Nie wysyłaj ani nie odpowiadaj na "ostre" listy.
 4. Unikaj wysyłania listów, które są tylko wyłącznie odpowiedzią na odpowiedź i nie wnoszą nic nowego do dyskusji.
 5. Istnieje duża różnorodność grup Usenetowych i list dyskusyjnych, które skupiają ludzi reprezentujących różne style życia, kultury i religie. Wysyłanie listów do grup, których punkt widzenia jest obraźliwy w stosunku do Twojego, tylko po to, by im o tym powiedzieć jest nieakceptowane.
 6. Bądź wyrozumiały dla innych. Każdy kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki w Internecie. Jeśli uważasz, że musisz zwrócić komuś uwagę - zrób to w liście prywatnym, jest to znacznie rozsądniejsze niż próba publicznego napiętnowania początkującego użytkownika.
 7. Nie obwiniaj administratora systemu za zachowanie użytkowników.
 8. Dowiedz się kogo w swoim najbliższym otoczeniu możesz prosić o pomoc w przypadku problemów z oprogramowaniem lub ze sprzętem. Część witryn ma tzw. "postmastera" (ang. postmaster), czyli alias pocztowy do doświadczonego użytkownika, który listownie może pomóc w twoich problemach. Dobrze jest także wiedzieć, kogo alarmować w przypadku łamania ogólnie obowiązującego prawa.
 9. Dobra zasada: bądź konserwatywny w stosunku do listów, które wysyłasz i liberalny w stosunku do listów, które otrzymujesz. Nie powinieneś wysyłać "ostrych" listów (tzw. "flames") nawet, jeśli zostałeś ku temu sprowokowany. Z drugiej strony, nie powinieneś być zaskoczony jeśli to Ty zostaniesz ostro potraktowany - rozsądnie jest nie odpowiadać na tego typu listy.
 10. Szanuj prawa autorskie materiałów, które powielasz w swoich listach. Cytując - pamiętaj, aby podać autorów. Prawie każdy kraj ma prawodawstwo respektujące prawa autorskie.
 11. Pamiętaj, że Twoim adresatem jest człowiek, którego kultura, język, poczucie humoru i punkt widzenia mogą się różnić od twojego. Pamiętaj, że formaty daty i jednostki miary mogą być różne w różnych krajach. Zwracaj uwagę na idiomy, jeśli chcesz ich używać. Bądź szczególnie ostrożny z sarkazmem.