Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

NETYKIETA

Dodatek A: Smileys

Jako krótkie wprowadzenie do tematu zamieszczony został tekst Jarosława Rafy:

"Dyskusje w Usenecie, ograniczające się tylko do słowa pisanego, w oczywisty sposób są pozbawione możliwości przekazu innych treści, występujących przy rozmowie "na żywo": tonu głosu, wyrazu twarzy, gestykulacji itp. - treści niejednokrotnie równie (a czasami nawet bardziej) istotnych, co same słowa. Aby chociaż częściowo umożliwić oddanie w piśmie nastrojów i emocji towarzyszących pisanym słowom, społeczność sieciowa wypracowała specjalne znaczki "uśmieszki" (smileys), powszechnie stosowane tak w poczcie elektronicznej, jak i w Usenecie. Listę najczęściej spotykanych "uśmieszków" można znaleźć poniżej. Ich znaczenia bywają oczywiście zmienne i zależne od kontekstu, istnieje również wiele innych, nie wymienionych tutaj (często wymyślanych ad hoc przez użytkownika). Najprostszym sposobem interpretacji "uśmieszków" jest po prostu przechylenie głowy w lewo o 90 stopni (można też obrócić kartkę, ale raczej trudno to zrobić z monitorem...)."

W ostatnich latach coraz rzadziej używa się nazwy "uśmieszek", a coraz częściej mniej przyjaznej, aczkolwiek poprawniejszej nazwy "emotikon" czasami zdrabnianej jako "emotek". Zatem potraktujmy emotki jako wyraz naszych emocji i używajmy ich w naszej korespondencji.

EMOTKIKONZNACZENIE
:-)podstawowy "uśmieszek": uśmiech, radość
;-)żart; traktuj to "z przymrużeniem oka"
:-Dszeroki usmiech
:-(smutek
:-Iniezdecydowanie lub złość (zależnie od kontekstu)
:'-( lub ;-(płacz
:-> lub ;->ironia, sarkazm
:-o lub :-Ozdziwienie, zaskoczenie, jęk, okrzyk
:-Ppokazuję Ci język, przekomarzam się
:-*pocałunek
:-/zakłopotanie lub sceptycyzm (zależnie od kontekstu)
:-erozczarowanie

Wszystkie emotki mają również swoje wersje bez "nosków". Zatem leniwi internauci piszą czasami :) zamiast :-), :* zamiast :-* itd.