Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Co w Sudetach?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-07-02 14:34:56

>>Przy ogłaszaniu przetargów najczęściej jest popełniany ten sam błąd: jedynym kryterium jest cena.

>Niestety, z tego co słyszę od przeprowadzających przetargi (którzy klną na to), to przepisy o zamówieniach publicznych są tak skonstruowane, że ogłaszajacy przetarg jest praktycznie zmuszony wybrać ofertę najtańszą.

To nieprawda. Takie rzeczy mogą mówić tylko Ci, co nie mają o tym pojęcia, a takich niestety nie brakuje. Jeżeli na stołku zamiast urzędnika-fachowca jest jakiś nieudacznik, to nie potrafi sprecyzować warunków przetargu, na który zgłoszą się tylko fachowcy-oferenci i kółko się zamyka. Nie wybiera się fachowca, tylko najtańszego cwaniaka lub nieudacznika. Ustawa nie zabrania stawiania warunków oferentom, ale wymaga, żeby potem rozpatrywać tylko te warunki, które zostały ogłoszone. Przy pracach budowlanych podstawą do porównań jest kosztorys inwestorski. Jeżeli złożona oferta jest niższa, niż koszt materiałów, to od razu powinna być odrzucona jako niewiarygodna, a są tacy, którzy ją wybierają! Dla mnie jest to jednoznaczne: dumping, materiały niepełnowartościowe lub kradzione, a inwestor się na to zgadza! Trudniej jest przy przetargach na usługi, gdzie cena ofertowa jest zryczałtowana. Powinno się żądać od oferentów przedstawienia biznesplanu, z którego niedwuznacznie wynika, że uwzględnił wszystkie koszty i realne wpływy. Jeżeli przetarg wymaga tylko podania ceny z sufitu, to trudno się dziwić, że oferent nie dotrzymuje warunków umowy.
Niektórzy z założenia nie określają żadnych warunków, bo chodzi tylko o to, by odfajkować w sprawozdaniu, że przetarg się odbył, a potem wypominać innym, że nie warto było ogłaszać przetargu, bo i tak nie dało to pozytywnego efektu. A jak przypadkiem kombinator będzie płacić ... no cóż, pieniądze podobno nie śmierdzą.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?