Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Co w Sudetach?
Autor: Basia Z.
Data: 2004-07-01 15:45:30

A mi się wydaje że dyskutowaliśmy nie tylko na temat optymalnej sprzedaży gminnego obiektu, ale bardziej ogólnie.

Na temat tego że najwyższa (lub najnizsza) uzyskana cena (czy za przetarg, czy za dzierżawę, czy za sprzedaż obiektu, obojętnie czy gminnego, czy państwowego, czy PTTK-owskiego to nie zawsze jest optymalne rozwiązanie a z reguły nie bywa.

Bo gdybysmy się kierowali wyłącznie takimi "kapitalistycznymi" prawami to w górach nie byłoby już żadnych schronisk tylko pensjonaty.

Bo firma która wygrywa przetarg oferując najnizszą możliwą cenę z reguły robi to co miała zrobić niedbale i nie do końca, a czasem bankrutuje w trakcie realizacji tej rzeczy.

Bo jest mnóstwo, mnóstwo przykładów że firma lub osoba która wygrała przetarg na dzierzawę np. obiektu, czy sklepu przeliczyła się z kosztami i nie radzi sobie ze spłatą naleznych rat dzierżawnych.

Moje pisanie "to niech PTTK sprzeda wszystkie nierentowne obiekty" było przewrotne, bo wiem dobrze że jest coś wazniejszego niż najwyższa uzyskana cena, a mianowicie - to żeby te obiekty jednak istniały i służyły jako schroniska.

Gmina działa a przynajmniej powinna działac dokładnie tak samo. Też bardzo czesto interes jej mieszkańców jest ważniejszy od najwyższej uzyskanej ceny za jakiś obiekt (np nie powinno się sprzedawać działki na której jest miejski park, choćby byli na nią chętni).

I to od samego początku usiłuje Tobie wyjaśnić.

W tym konkretnym przypadku od którego się zaczęło - nie wiem jaki jest w zasadzie najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców gminy. Ale na pewno nie nalezy z góry pisac : "sprzedać i to na licytacji", bo to nie prawda.

Moje miasto sprzedało kiedyś na przetargu pewien zespół zabytkowych budynków. Nie było przekrętów, wygrali ci co dawali najwyższą cenę. Od 7 lat te budynki stoją puste i niszczeją, a właściciele firmy są podobno poszukiwani listem gończym (nie jestem pewna czy to do końca prawda czy plotki, ale faktem jest ze obiekty niszczeją i nic się tam nie dzieje)

Mieszkańcy miasta nic z tego nie mają, a pieniądze zostały dawno wydane.

To Ci cały czas usiłuje uświadomić.

Takie same prawa dotyczą PTTK jak i gmin jak i skarbu państwa.
Każda z tych osób prawnych powinna być rozliczana przez swoich członków , mieszkańców i weryfikowana w kolejnych wyborach.

A że u nas to wygląda tak jak wyglada i to zarówno w PTTK jak i w gminach jak i w całym państwie, no cóż - to jest poziom świadomosci obywateli.

Pozdrowienia.

Basia

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?