Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Co w Sudetach?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-06-30 18:13:37

Łukaszu!

Ja piszę o czym innym, a Ty o czym innym. Ja piszę, że niechcący udowadniasz, że socjalizm był lepszy od kapitalizmu, a Ty mi podajesz przykłady, że jest odwrotnie. Nie o to chodziło.

>Było dokładnie tyle samo. Co do jednego! Tylko dzięki istnieniu państwa policyjnego mieli mniejsze pole do popisu, no i dzięki cenzurze nie było o nich słychać.

Było znacznie mniej. Znasz powiedzenie: okazja czyni złodzieja. W państwie policyjnym nie było okazji! Ale czemu zakładasz automatycznie, że w polskim kapitaliźmie policja musi być słaba? Co to ma wspólnego z wyższością kapitalizmu? Nie wystarczy wymyśleć dobrą teorię, jak się nie umie jej wcielić w życie. Komuniści udowodnili, że nie potrafią, a kapitaliści w polskim wydaniu robią to jeszcze lepiej.

>Popatrz np. na sposób myślenia Basi - ludźmi się trzeba opiekować bo są zagłupi aby zająć się sobą i swoimi dziećmi sami. Tego przekonania, że urzędnik musi się o nas troszczyć tak łatwo się nie wypleni.

Mylisz skutki z przyczynami. Wedłu Ciebie głupota to uleczalna choroba, a obiektywnie głupota ludzi jest nieuleczalną cechą wrodzoną 90 % społeczeństwa. W tym kontekscie opieka nad słabymi nie jest wynaturzeniem, ale koniecznością. To jest właśnie problem Kuronia: ludziom należy dać wędkę, a nie rybę. U nas jest na odwrót: zamiast dawać im oferty pracy, to się im oferuje różne zasiłki. A skąd wziąć te oferty, to już pisałem. Jak dotąd, to ten wypaczony socjalizm sobie z tym lepiej radził, niż rzekomo prawidłowy kapitalizm.

>Drugą stroną medalu jest fakt, że rany zadane społeczeństwu przez ustrój opiekuńczy leczy się przez pokolenia.

Z jedną poprawką. Nie ustrój opiekuńczy, tylko nadopiekuńczy, a to nie to samo.

>Też się wielkie larum podniesie - wszak jak Sanepidu braknie natychmiast wszyscy umrzemy na gronkowce i salmonellę.

Cały czas odnoszę wrażenie, że wiesz, iż gdzieś dzwoni, tylko nie wiesz, w którym kościele.

Wiesz jaki był pierwszy krok komunistów, gdy przejęli w Polsce władzę? na pewno nie wiesz. Zlikwidowali kontrolę pracowników w zakładach pracy. A wiesz jaki był tego efekt? Domyśl się. Pretekstem było twierdzenie, że człowiek jest doskonały i nie trzeba go kontrolować, a ci paskudni kapitaliści to kontrolami wykańczali robotników. A teraz ten efekt: wszyscy bumelanci awansowali.
Ty uważasz, że to samo można zrobi np. z Sanepidem. Ciekawe zestawienie. Przyganiasz, że Basia przesiąkła socjalistycznym myśleniem, a w Tobie nie ma nic, ponad slogany o wyższości kapitalizmu.

>Przykłady możnaby mnożyć. Wyplenienie tego będzie trwało lata.

Przede wszystkim, tego plenienia faktycznie nikt nie zaczął. Odnoszę wrażenie, że w działaczach Solidarności było więcej socjalizmu, niż PZPR-owcach. Najbardziej śmieszyło mnie, że związek zawodowy uważa się za prawicowy. Jak świat światem, jeszcze takiego związku nie było i nie będzie, bo to sprzeczność sama w sobie. A większość obecnych polityków, to dzieci Solidarności.

Zdrówko

Piotr

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?