Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Co w Sudetach?
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2004-06-29 17:16:59
>Oczywiście likwidowanie dotacji bez zmniejszania podatków nie ma żadnego sensu.
Zestawienie "brak dotacji + mniejszy podatek" jest dużym uproszczeniem. Świat nie jest taki prosty, bo inaczej dawno by zlikwidowano wszystkie dotacje. Właśnie weszliśmy do UE, której podstawą jest dotowanie, m.in. turystyki. I co? Mamy nie korzystać? I zmniejszą nam składkę?
Jeszcze raz powtarzam: dotacja jest jedną z form stymulowania rozwoju. Problem w tym, że u nas często ten związek się dawno zatracił i nikt nie umie go przywrócić i uzasadnić. Przez lata urzędnicy przepisywali słupki ze starego budżetu do nowego, nie analizując sensu swojego działania, a teraz przyszli cwaniacy, którzy chcą te pieniądze skręcić na co innego i znajdują preteksty, żeby to zrobić bez uszczerbku dla swoich stołków. I znajdują naiwnych, którzy uwierzą, że dotacja jest złem samym w sobie. Osobiście interesuje mnie, gdzie rzeczywiście skręcają pieniądze, które pochodzą ze skreślanych dotacji.
>Wszędzie tam gdzie funkcjonuje wolny rynek i nie ma dotacji mamy zdrową sytuację. Popatrz np. na niedotowanych weterynarzy w porównaniu z dotowanymi lekarzami...
Ale sobie rypnąłeś. Od kiedy lekarze są dotowani? Lekarze otrzymują pieniądze wpłacane co miesiąc przez wszystkich zatrudnionych. Mylisz chory system ubezpieczeń z dotacjami. Pieniądze z ubezpieczeń skręcają na pałace ZUS-u i kas chorych oraz pensje coraz liczniejszych urzędników, a potem ich brakuje na lekarzy. Tak bardzo się przyzwyczaiłeś do tych wynaturzeń, że tą resztę pieniędzy dla lekarzy nazwałeś dotacją.
>W USA jest kilka firm, które konkurują ze sobą.
Tego akurat nie da się przenieść na nasz grunt. Tam było tak od początku. Każda firma kolejowa ma własny sytem transportu, a u nas jest jeden niepodzielny. Polskie próby podzielenia PKP są nieudolne i z góry skazane na niepowodzenie. Jedynym efektem jest coraz szybsze rozszarpywanie tortu, jakim było dawne PKP.
>Władze stanowe mogą dokładać do pociągów, ale robią to do pasażera i wszystkim tyle samo.
Nawet nie zauważyłeś, że odpowiedziałeś sobie sam na pytanie, kto ma dotować autobusy. Jeżeli rzeczywiście autobusy są tańsze od kolei, to czemu władze ich nie dotują?
>> Pociągi są brudne, bo prezes PKP bierze dobrą pensję i nie interesuje
>> się, czy kolej się rozpadnie,
>I zawsze tak będzie w tym systemie.
W jakim systemie? W kapitaliźmie? Bo w socjaliźmie były w lepszym stanie. Czy o taki wywód Ci chodziło? Według mnie to nie socjalizm czy kapitalizm powodują, że pociągi są takie czy inne. To ludzie! To w ogóle nie jest problem dotacji, tylko etyki pracy. Jak to jest, że kolej cierpi na przerosty zatrudnienia, a nie ma kto sprzątać wagonów? Może po prostu jest za dużo prezesów, a za mało sprzątaczek?
>> Czy mam Tobie robić wykład, jak powinien działać transport
>> publiczny? Gdyby na stanowiskach urzędniczych byli fachowcy, to by wiedzieli.
>Z przyjemnością posłucham...
Tego się uczy przez 5 lat na studiach, a potem bierze do ręki odpowiednie ustawy i rozporządzenia, zbiera dane do projektowania i robi analizę transportu ...
Daruj, ale nie czuję się kompetentny, żeby to wszystko streszczać. W uproszczeniu gospodarka składa się z zakładów produkcyjnych i transportu. Żeby cokolwiek wyprodukować, trzeba do zakładów dowieźć surowce i wywieźć produkty. To samo dotyczy ludzi. Duże ilości towarów czy ludzi wymuszają wydajne środki transportu, które przy okazji nie zatrują środowiska. Tak się jakoś składa, że kolej należy do najbardziej wydajnych środków komunikacji i stosunkowo ekologicznych, a transport drogowy nie należy. Jeżeli ktoś likwiduje kolej, to znaczy, że ani ta wydajność transportu, ani ta ekologia nie są w danym miejscu potrzebne. I tutaj mam wątpliwości. Kierunki transportu ulegają zmianie. Nie dziwi mnie, że niektóre linie kolejowe ulegają likwidacji, natomiast nie widzę nigdzie nowych linii tam, gdzie powstaje coś nowego. Nasze władze są bezbłędne w likwidowaniu przeżytków technicznych, natomiast nie potrafią ich zastąpić niczym nowym.
>I dlatego mamy oświatę, kulturę i sport na takim poziomie jakim mamy...
Kochany! Całą Polskę mamy na takim poziomie. To nie problem dotacji. To problem etyki, a raczej jej braku u elit rządzących.
>Mimo Twojego wywodu o kształceniu i roli w tym procesie schronisk nie bardzo widzę interes gminy w dotowaniu schroniska, z którego nota bene korzystają mieszkańcy innych gmin...
Ja też nie widzę. Znów jakiś ministerialny idiota (lub malwersant) scedował swoje obowiązki na szczebel gminny, oczywiście pozostawiając sobie pieniądze, które były na to preznaczone.
Sprawy ogólne, dotyczące całego państwa powinny być rozwiązywane na szczeblu krajowym, a nie gminnym.
>Zawsze jak słyszę o "stymulacji rozwoju", to wiem, że moje pieniądze zostaną utopione w kolejnym idiotycznym programie dokształcania bezrobotnych albo temu podobnym. Bezrobotni po tym pracy dalej nie znajdą, bo nikt przy zdrowych zmysłach obecnie nie zwiększa zatrudnienia.
A kto każe ograniczać stymulowanie rozwoju do szkolenia bezrobotnych? To kolejny idiotyzm, który ma usprawiedliwić miernotę władzy. Według mnie szkolenie roboli nie zrobi z nich biznesmenów, bo to nie ten poziom umysłowy. Jak komuś bozia nie dała rozumu, to żadne szkolenie mu nie pomoże. Robolowi po prostu trzeba znaleźć biznesmena, który postawi fabrykę i zatrudni tych roboli, a żeby znaleźć tego biznesmena, to trzeba go do tego zachęcić odpowiednimi przepisami.
Żebyś nie myślał, że mam coś przeciwko robolom. Po prostu tacy są i nikt na to nic nie poradzi. Jak ktoś mi zrobi wykład, jak szybciej biegać na 100 m, to i tak nie pobiegnę, bo mi bozia tego talentu nie dała i tyle.
Pozdrowienia
Piotr