Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: ZG nie stać na to?
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2004-01-12 13:07:56
Witam!!!
Na prośbę Sekretarza Generalnego ZG PTTK wyjaśniam:
Wątpliwoście, które Heńku przedstawiasz są nieuzasadnione, bowiem w dokumencie o nazwie "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.
(Dz. U. z dnia 10 lutego 1997 r.)" czytamy:
[i]Par. 12. Ust. 1.
W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
(...)
6) przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,[/i]
A cóż to jest ta "placówka wypoczynku"? Wyjaśnia to zapis wcześniejszy:
[i]Par. 3. Ust. 1.
Wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście), zwanych dalej "placówkami wypoczynku".[/i]
Szczególnie zwracam uwagę na słówko "obozy"!!!
I jeszcze aby nie było niedomówień:
[i]Par 2.
Organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.[/i]
Czyli jednostka nie posiadająca osobowości prawnej o nazwie "Koło PTTK numer ileś tam przy Oddziale Jakimśtam" może (!) w ramach swojej działalności statutowej zorganizować obóz wędrowny dla dzieci i młodzieży jako wychowawcę biorąc przodownika turystyki kwalifikowanej PTTK.
Zresztą te same uprawnienia mają nauczyciele, instruktorzy harcerscy (rozporządzenia wymienia nawet dokładnie od jakiego stopnia w górę) i inni wymienieni w tym dokumencie.
Rozporządzenie MENiS, na które się w kółko powołujecie (z dnia 8 listopada 2001 r.), jest w sprawie "warunków i sposobów organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki". To jest zupełnie co innego i dotyczy tylko publicznych placówek wychowawczych. Pierwsze przytoczone przeze mnie rozporządzenie jest znacznie ważniejsze i mające spore konsekwencje.
Oczywiście nie zwalnia ono organizatorów wyjazdu od zatrudnienia przewodnika w sytuacjach opisanych w rozporządzeniu o bezpieczeństwie w górach.
Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski