Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Uprawnienia górskie
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-12-17 11:13:42

Uprawnienia przewodnika górskiego. Trudności pozaustawowe i ustawowe. Jak z tym walczyć?

Na kilku górskich forach dyskusyjnych toczy się dyskusja na temat: "Uprawnienia Przewodnika Podhalańskiego". Ponieważ problem jest ważny, pozwalam sobie więc zwrócić nań szczególną uwagę:

Użytkownik "Beniowa" napisał m.in. (fragment):

"Domyslam sie, ze podlozem pytania sa prawdopodobnie roznego rodzaju przeszkody w zdobyciu uprawnien przewodnika tatrzanskiego, o charakterze pozaustawowym. W takiej sytuacji nalezaloby raczej walczyc z tymi przeszkodami..."

Wg mojego rozeznania nie tylko w przewodnictwie tatrzańskim istnieją takie przeszkody pozaustawowe. Wystarczy przeczytać: http://ksp.republika.pl/glos.htm i http://ksp.republika.pl/poczatki.htm
Istnieją również przeszkody ustawowe. Pównajmy sobie ogromny obszar Sudetów, łącznie z Przedgórzem Sudeckich (wymagana szczegółowa znajomość całości już na III klasę) z malutkimi Tatrami czy którymkolwiek z dużo mniejszych 3 obszarów Beskidzkich.

dowód: Rozporządzenie MG z dnia 28 czerwca 2001 r. (...)

"§ 8. 1. Uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego nadaje się na jeden lub więcej następujących obszarów górskich:

1) zachodni Beskidów Zachodnich, obejmujący Beskid Śląski, Beskid Maty, Beskid Makowski i Beskid Żywiecki do Przełęczy Sieniawskiej, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego oraz Orawą,

2) wschodni Beskidów Zachodnich, obejmujący Beskid Wyspowy, Gorce/Beskid Sądecki, od Przełęczy Sieniawskiej do Przełęczy Tylickiej, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego, a także Podhale, Pieniny, Spisz i Orawę,

3) Beskidów Wschodnich, obejmujący Bieszczady i Beskid Niski od Przełęczy Tylickiej do Przełęczy Użockiej, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego,

2. Uprawnienia przewodnika górskiego tatrzańskiego nadaje się na obszar Tatr oraz obszar Podtatrza obejmującego Spisz, Orawę, Podhale i Pieniny.

3. Uprawnienia przewodnika górskiego sudeckiego nadaje się na obszar Sudetów, obejmujący Karkonosze i Pogórze Karkonoskie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską, Kotlinę Kamiennogórską, Góry Kamienne, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Opawskie i Kotlinę Kłodzką, wraz z położoną od nich na północ częścią Przedgórza Sudeckiego."

Spójrzmy tylko ile rozległych pasm górskich Sudetów i ile płaskich terenów Przedgórza Sudeckiego, gdzie właściwie to nie ma gór, tylko rozległe pola na których rośnie kapusta, a których w powyższym rozporządzeniu nawet nie wymieniono, są wymagane ustawowo do opanowania przez kandydata na przewodnika sudeckiego.

A są to dodatkowo:
Wzgórza Strzegomskie, Równina Świdnicka, Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Obniżenie Podsudeckie, Obniżenie Otmuchowskie, Przedgórze Paczkowskie.

Porównajmy ten obszar całościowo z innymi poszczególnymi terenami innych uprawnień niż sudeckie, a może zrozumiemy, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, że sudeckiego można zdobyć chyba jedynie mając opanowaną wiedzę o terenie wybiórczo, i czy aby nie czasami po kumotersku...

Pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?