Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Propozycje zmian w Regul. OTP
Autor: Rychu Betcher
Data: 2003-10-21 11:03:28

Do Komisji TP ZG PTTK

W Komisji Turystyki Pieszej Oddziału Gdańskiego, w jednym z najsilniejszych znów klubie pieszym naszego województwa KTP „Bąbelki” (kilkunastu aktywnych Przodowników TP),podczas dyskusji z kursantami i podczas spotkań z innymi pomorskimi piechurami z różnych klubów, spotkań z nauczycielami i często rozgoryczonymi turystami oddającymi książeczki do weryfikacji słychać coraz głośniej o niezadowoleniu ze „skostniałego”, jak się często o nim mówi, Regulaminu OTP.
Pamiętając o „przegranej” zwolenników zmian podczas głosowania na Krajowej Naradzie Aktywu TP zaniechałem myślenia o jakichkolwiek „reformach” w tej dziedzinie.
Jednak zachęcony przez Sekretarza Komisji kol. Jadwigę Zwierz pozwolę sobie, na dość chaotyczne z powodu braku czasu, przedstawienie głosów z naszego Oddziału
i aktywu pieszego na Pomorzu. Przyznam, że z większością się zgadzam. Co więcej takie poglądy w tej sprawie ma też szerokie grono zaprzyjaźnionych ze mną turystów z innych regionów kraju. Dodam, że w różnym wieku, bo nie chciałbym żeby traktowano to tylko jako głos średniego i młodego pokolenia).
Czasy się zmieniają, rosną nowe pokolenia lepszy jest sprzęt turystyczny
i zapotrzebowania. Zatem regulamin też wymaga, po pierwsze diametralnych zmian, a po drugie dopiero stałego szlifowania wykluczającego wieloznaczność interpretacji dokumentu.

Proponowane zmiany Regulaminu OTP

W środowisku trójmiejskich piechurów często porusza się temat niedoskonałości obecnego Regulaminu OTP. Po zebraniu wielu opinii można pokusić się o stwierdzenie, że proponowane są dwa systemy zmian (radykalny i bardziej zachowawczy).
Pierwszy proponuje zmianę regulaminu w sposób upodabniający Regulamin OTP do tych jakie proponują turystom inne Komisje PTTK np. Turystyki Kajakowej, Rowerowej, Ino czy nawet Górskiej. Mianowicie chodzi o to, że ilość wymaganych punktów dalej miałaby rosnąć wraz z kategorią i stopniem odznaki. Przykładowo do obecnej „skali”:
Popularna 60
Braz. 100
M.sr. 250
M.zł. 500
Proponuje się dodać w kat. dużej stopień brązowy i (uwaga). „pociągnąć” wymaganą punktację dalej np.:
D.brąz. 600 (np.)
D.sr. 800 (np.)
D.zł. 1000 (np.) ilości wymaganych punktów mogą być oczywiście większe.
Z czasem powstać mogłyby następne kategorie np. „Wielka” w trzech stopniach lub stopnie
„platynowy”, „diamentowy” czy jaki tam tylko da się wymyślić (ale to już kosmetyka a w tym momencie przedstawiam tylko ideę). W tym systemie pozostać mogłoby całe zagadnienie
odznaki Za Wytrwałość w TP zdobywanej po przyznaniu małej złotej (już może bez gradacji jaka jest obecnie: 9, 7, 5 norm przy zaczynaniu jej zdobywania przez posiadacza dużych odznak). Mogłaby też być przyznawana (to chyba lepsze, bardziej klarowne, rozwiązanie) jako następna kategoria, też w stopniach brązowym, srebrnym i złotym po skończeniu dużych, „wielkich” diamentowych itp.
Z takim systemem wiązałoby się całkowite zaniechanie norm czasowych. Ten postulat jest
również stawiany przez zwolenników bardziej zachowawczych zmian w regulaminie.
Argumenty jakie przytaczane są przez zwolenników pierwszego systemu zmian to:
1. zniechęcenie do zdobywania dużych odznak z powodu obowiązku pisania „elaboratów” przy obecnym regulaminie (zwróćcie uwagę na to jak niewiele
weryfikuje się dużych odznak w porównaniu do małych złotych, które przyznaje się zadeklarowanym już turystom),
2. zniechęcenie do zdobywania odznaki po przyznaniu małej złotej tych, którzy
z różnych względów nie mogą wziąć udziału w wielodniowych rajdach, a od lat uczestniczą co tydzień w wycieczkach weekendowych (a czasami tylko: trzy- czterodniowych),
3. często padające stwierdzenie: „Po 2 i pół roku skończyła mi się przyjemność
z odznakami, bo normę Za Wytrwałość w TP zdobywam zwykle już w lutym,
a pozostałe 10 miesięcy w roku chodzę już bez zabawy w tę waszą odznakę
(za darmo)”,
4. nie wszyscy turyści nadają się na Przodowników i krajoznawców przez wielkie K.
Czasami są to ludzie prości, którzy jednak chcą być doceniani, chcą określać jakoś swoje zaangażowanie w turystykę. I stopień zdobytej odznaki ma dla nich duże znaczenie. Niestety tylko na początku. Potem nadchodzi zniechęcenie i nawet rodzaj
nienawiści do dużych OTP,
5. odznaki innych dziedzin turystyki też mają wspierać krajoznawstwo i robią to
w sposób zdecydowanie lepszy niż nasza (duża), bo nie powodują zniechęcenia do tegoż. A kilkaset odznak krajoznawczych ustanowionych przez poszczególne Oddziały PTTK oraz OKP i ROK „załatwiają” w sposób wystarczający sprawy krajoznawstwa i nie jest potrzebne dalsze utrzymywanie jego na siłę przy odznakach turystyki kwalifikowanej.

Drugi system zmian regulaminu to, w zasadzie, wskazywanie na niedoskonałości
w ramach obecnego zapisu. Są to zebrane w sposób dość chaotyczny uwagi:
1. W p.6 przydałoby się uściślenie w sprawach kotlin (bo np. potocznie Kotliną Kłodzką początkujący turyści nazywają całą tzw. „kopertę”, choć ostatnio wskazuje na to umieszczenie obok Kotliny Kłodzkiej Gór Stołowych – czy aby nie powinny one zostać u GOT-owców?).
2. Brak zapisu o tym, że nie należy wpisywać sobie punktów za chodzenie po terenach zurbanizowanych np. w dużych miastach np. między zabytkami, a szczególnie już podczas zdobywania punktów za zwiedzanie miejscowości. Tereny niezurbanizowane należące jednak administracyjnie do miasta powinny być uznawane i turysta musi
o tym wiedzieć.
3. W p.13 niejasny jest zapis: „Obowiązuje wpisanie daty przejścia”. Turysta nie wie czy ma prosić o to przystawiającego pieczątkę (właściwie po co?- przecież sam może dopisać tam datę) czy też chodzi tu o wypełnienie drugiej kolumny [Data wycieczki].
4. Ograniczenia istniejące w p. 15, w dobie tzw. „setek” i coraz modniejszego surwiwalu powinny być zniesione lub podwyższone np. do 50 km i (dla 15-latków)
30 kilometrów dziennie. Właściwie to czego się boimy ? – Zarzutu o zachęcanie do
nadwyrężania mięśni. Jak ktoś chce na wycieczce pozwiedzać to pójdzie na typową
15 –25 kilometrową, a jak innego dnia zechce się zmęczyć to zrobi i 60 km. Powinien
mieć wolność wyboru i nawet zachętę do tego.
5. Jeszcze nie dotarła do nas oficjalna wiadomość o zniesieniu norm czasowych przy zdobywaniu „Siedmiomilowych Butów” i „Popularnej”. Nie znamy obecnego zapisu.
Ale ważne jest aby dzieci, którym brakuje jednego lub kilku punktów do danego stopnia nie traciły ich z powodu końca roku kalendarzowego (wielki płacz!).
6. Zdecydowane należy znieść zapis o roku kalendarzowym przy Siedmiomilowych
Butach i Popularnej OTP. Jeśli już musiałby pozostać to lepszy byłby zapis o roku
liczonym od pierwszej do ostatniej wycieczki.
7. Jasno określić czy wolno lub nie zdobywać punkty za chodzenie po mieście
i w górach przez dzieci zdobywające Siedmiomilowe Buty (tu zdania są podzielone
jeśli chodzi o to czy wolno. Ale na podstawie doświadczeń z różnie weryfikowanymi
w tej kwestii książeczkami należałoby to uściślić dokładnie (moim zdaniem nie pozwala na to p.6).
8. Znieść wszelkie normy określające max. czas zdobywania (wszyscy moi rozmówcy tak uważają).
9. Znieść zakaz zdobycia kilku odznak w tym samym roku kalendarzowym (wszyscy rozmówcy) Wielokrotnie zdarzało mi się weryfikować książeczkę na małą srebrną gdzie zdobywający np. po OWRP miał kilkaset punktów nadwyżki, która mu przepadała, ale musiał czekać do 1 stycznia aby przejść choćby jeden kilometr (!).
10. Znieść obowiązek sporządzania opisu trasy na dużą OTP (wpis do książeczki ma być wystarczający).
11. Zezwolić na zdobywanie dużej złotej na OWRP.
12. „Wymyślić coś” dla zdobywających Odzn. Za Wytrwałość i Dla Najwytrwalszych,
aby nie „tracili kilometrów po wyrobieniu normy rocznej” na początku roku.

Żałuję, że nie znalazłem adresu poczty internetowej komisji lub niektórych jej członków. Kontakt ze mną: rychubet@wp.pl lub Oddział Gdański PTTK ul. Długa 45
80-827 Gdańsk, tel. 0-58 301 91 51 w.8. Nr GG 5171591.
Informuję również, że list ten chcę umieścić na forum www.pttk.pl o ile Komisja TP ZG PTTK, jako adresat nie wniesie uwag.
Z turystycznym pozdrowieniem
Ryszard Betcher
przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej O/Gdańskiego PTTK
prezes KTP „Bąbelki”

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?