Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Szkolenie ogolne PTTK
Autor: Konrad Bielecki
Data: 2003-10-13 21:37:08
Koleżanko Basiu i kolego Łukaszu.
W ostatnich dniach nie miałem wiele wolnego czasu, aby na bieżąco śledzić i włączyć się w dyskusję o szkoleniu ogólnym.
Koleżanko Basiu w swoim głosie piszesz o szkoleniu podstawowym, a to całkiem inne szkolenie niż ogólne. Pragnę przypomnieć, że SZKOLENIE PODSTAWOWE to kilka godzin wykładów z wiedzy krajoznawczej, umiejętności praktycznych w celu podniesienia poziomu kultury turystycznej. Zamiast egzaminu uczestnicy szkolenia podstawowego powinni wziąść udział w 1 wycieczce krajoznawczej i 1 wycieczce turystyki kwalifikowanej.
SZKOLENIE OGÓLNE to kurs od 30 do 44 godzin zajęć z różnych dziedzin (wymienionych w programie kursu) zakończony egzaminem.
Kolego Łukaszu system kształcenia w PTTK został uchwalony przez ZG pTTK uchwałą nr 66/XIII/94 i opublikowany w INFORMACJACH ZG PTTK nr 3 - maj 1995. Zgodnie z par 2 tej uchwały Komisje ZG PTTK zostały zobowiązane do opracowania programów szkolenia specjalistycznego po uwzględnieniu zakresu szkolenia ogólnego i jeśli tego nie zrobiły to trzeba im przypomnieć.
W ramach kadry programowej Towarzystwa nie ma uprawnień ORGANIZATORA TURYSTYKI - patrz załącznik 1b do ww uchwały. Natomiast takie uprawnienia może ustanowić Oddział PTTK zgodnie z par 11 załącznika 1 do ww uchwały. Wymagania na uprawnienia organizatora turystyki nie moga być mniejsze niż są zawarte w szkoleniu ogólnym.
Nie trzeba wielkich dotacji aby przeprowadzić szkolenie ogólne. W moim Oddziale co rok przeprowadzamy takowe bez żadnego wpisowego - wykładowcy robią to społecznie (zwłaszcza ci z naszego środowiska), a specjaliści od przyrody, medycyny czy architektury za drobnym wynagrodzeniem na które zawsze znajduja się pieniądze w Oddziale. Dwa lata temu dzieki wsparciu Ministerstwa Gospodarki wydaliśmy podręczki pt. "KURS ORGANIZATORÓW TURYSTYKI" (256 stron), który bardzo pomaga kursantom w ugruntowaniu wiadomości z wykładów. Jedyny koszt na kursie to 2-dniowa wycieczka po regionie, przybliżająca teren uprawnień ORGANIZATORA TURYSTYKI ODDZIAŁU.
Jak widać można szkolić za friko i mieć kadrę organizatorów legitymujących się szkoleniem ogólnym, którzy mogą startować do szkoleń specjalistycznych na przodownika, instruktora, czy znakarza.
Konrad Bielecki