Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Rewolucja, czy ewolucja w PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-08 13:38:36
Nigdy nie zastanawiałem się nad kryteriami dla obiektów do Kanonu. Po pierwsze trzeba ustalić listę rodzajów obiektów, jakie wchodzą w rachubę, a dopiero potem ustalić dla każdej grupy porzeczkę, ponad którą muszą się znaleźć. Tego się nie da załatwić w godzinę jednym postem. Jeżeli ma to być zrobione rzetelnie, to jest to robota dla wielu ludzi przez wiele miesięcy. Nie czuję się na siłach zastąpić jakiś sztab przy KK ZG i udawać, że da się to zrobić szybciej.
Zgadzam się, że w Kanonie znalazły się wszystkie parki narodowe, ale nie wiem, jakie kryteria przyjęto przy ustalaniu listy rezerwatów do Kanonu, a także innych obiektów przyrodniczych. Dla przykładu na listę Kanonu załapało się kilka dębów, cis, platan i 2 głazy. A gdzie podziały się inne drzewa?
Sprawa "tradycyjnych" zabytków architektury jest dość prosta. Dostępne są jeszcze wykazy zabytków klasy "0" i "1". Inne zabytki już nie mają takiego szczęścia. Wykazałem już, że duże luki są w zakresie zabytków techniki. Dalej nie wiem, dlaczego w kanonie zabrakło miejsca dla gliwickiej radiostacji z jedynym tego typu drewnianym masztem w Europie i zarazem ważnego obiektu w historii Polski. Zabrakło też miejsca dla mostu pod Łowiczem. Swojego czasu było w prasie kilka konkursów na ten temat. Odszukanie tych materiałów mogłoby pomóc w ustaleniu jakiś kryteriów dla tych obiektów.
Zupełnie po macoszemu potraktowano małe obiekty, takie jak tablice pamiątkowe, nagrobki, słupy graniczne i inne obiekty małej architektury, np. XVI-wieczna tablica upamiętniająca budowę drogi.
Pozdrowienia
Piotr