Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Rewolucja, czy ewolucja w PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-07 20:46:32
Mam trochę inne wyobrażenie, jak powinien wyglądać Kanon Krajoznawczy. Grupa ekspertów powinna określić wymogi, jakie powinien spełniać obiekt zakwalifikowany do Kanonu, a następnie wpisać do niego wszystko, co te wymogi spełni. Co do istniejącego Kanonu, to odniosłem wrażenie, że obiekty wpisywane są na oko i nikt nie jest w stanie udowodnić dlaczego się tam znalazły, poza stwierdzeniem, że są znane i ciekawe.
W Gliwicach jest np. drewniany maszt radiostacji, bodajże jedyny zachowany w Europie maszt tego typu. Jest Muzeum Geologii Złóż ze zbiorami większymi niż Muzeum Ziemi w Warszawie. Żaden z tych obiektów nie figuruje w Kanonie.
Na południu Polski są dwa duże rezerwaty przyciągające rzadkie gatunki ptaków: "Stawy Milickie" na Dolnym Śląsku i "Łężczak" na Górnym Śląsku. Żaden nie figuruje w Kanonie. Obecny Kanon zauważył tylko wodospad, jaskinię i grupę skałek.
Na Górnym Śląsku jest chyba ze 100 drewnianych kościołów. Do Kanonu załapał się tylko jeden w Oleśnie, a równie ciekawych jest jeszcze kilka innych. W ogóle brak obiektów związanych z hutnictwem górnośląskim, a w czasie ich budowy to były najnowocześniejsze obiekty na świecie. Niektóre z nich jeszcze stoją do dziś, jak np. hale dawnej Gliwickiej Huty. Brak obiektu związanego z górnośląskimi kolejami wąskotorowymi. Brak najstarszych w Polsce mostów i zapór wodnych.
W wersji książkowej, zamiast umieścić inne ciekawe obiekty, które nie zmieściły się w Kanonie, to opisano jakieś przypadkowe obiekty, ktore stoją obok tych, które się zmieściły.
Nie prowadzę jakiejś ewidencji, co powinno być w Kanonie. Jak coś czytam lub zwiedzam, to po raz kolejny stwierdzam, że to czy owo powinno się w tym Kanonie znaleźć i nie wiedzieć czemu się tam nie znalazło.
Pozdrowienia
Piotr