Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Rewolucja, czy ewolucja w PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-09-07 14:51:04
>dla mnie osobiście jest wszystko jedno kto piastuje stanowiska w Towarzystwie, pod jednym warunkiem maszyneria działa sprawnie
Druga część zdania przeczy pierwszej. Tylko nieliczne osoby potrafią działać sprawnie (mam tu na myśli zarządzanie PTTK-iem). Zarządzanie to graniczy z cudem. Najmniejszym problemem jest samo grono ZG. Do tego dochodzi grono pracowników zagubionych w kieracie codziennych obowiązków, grupa autonomicznych komisji, które żyją własnym życiem, nie zawsze zbieżnym z resztą Towarzystwa, 300 oddziałów, z których 3/4 wydaje pieniądze, których nie zarabia i spora grupa przedsiębiorstw, które mają świadczyć tanie usługi i rownocześnie utrzymywać z tego całą nadbudowę. Na dokładkę jeszcze dochodzą ukochane władze państwowe, które co chwilę wymyślają jakieś idiotyczne przepisy nie wnoszące niczego do porządku świata, a tylko niszczące to, co się udało z trudem zbudować.
>ja uważam że stan sprawnego działania każdej maszynerii jest mozliwy tylko wtedy kiedy mamy możliwość efektywnego kontrolowania skutków działania (i podejmowania odpowiednich działan zarzadczych), nie chodzi tu bynajmniej, jak sie co poniektórym wydaje o wywalanie zasłużonych działaczy, raczej o to aby:
- zostały określone bardzo jasne reguły gry, których wszyscy przestrzegają niezaleznie od "zaslug polożonych na polu" (szczególnie dotyczy to spraw zwiazanych z finansami)
A ja mam pytanie, bo wydaje mi się, że pewne reguły gry są w naszej kulturze jasno określone. Co zrobić z prezesem oddziału, który skręcił gdzieś 40 000 PLN z dotacji Ministerstwa Gospodarki i nikt nie wie, gdzie się te pieniądze podziały? Co zrobić z ZG, który o tym wie i nic nie robi, by te pieniądze odnaleźć i wydać zgodnie z przeznaczeniem. Wydaje mi się, że odpowiedzialnych za ten stan rzeczy należy wylać (nie licząc zainicjowania spotkania z prokuratorem). Tego wymaga wiarygodność Towarzystwa. ZG tego nie robi, a więc nie chce być wiarygodny!
>- jeśli okazuje sie że sygnały były słuszne, to podejmowane sa dzialania w celu USUNIĘCIA NIEPRAWIDŁOWOSCI (a nie ludzi), np. jak jedna osoba robi zbyt duzo to trzeba mu znalezc jakies wsparcie...
Proponowałem pomoc w sprawie prawidłowego wydatkowania owych 40 tys. złotych i już 3 lata jestem zbywany. Jek widać, ten sposób USUNIĘCIA NIEPRAWIDŁOWOSCI (a nie ludzi) nie zdał egzaminu. Zdaje się, że będę musiał znaleźć zajęcie dla prokuratora.
>- to czego mi brak to - współpracy miedzy komisjami - kazda sobie wyznacza zadania czesto dublujac (oby) prace (np. czy ktos jest mi w stanie wyjasnic dlaczego spis miescowosci do zwiedzania w OTP nie pokrywa się z Kanonem Krajoznawczym Polski?)
Według mnie propozycja wspólpracy w tym zakresie akurat nie jest przemyślana. Spis do OTP powstał dawno, dawno temu i mimo pewnych zastrzeżeń stanowi jakiś przemyślany zestaw ułatwiający zdobywanie odznaki i nic ponadto.
Kanon Krajoznawczy Polski według mnie nie jest żadnym kanonem. Wiel obiektów jest przypadkowych. Najważniejszym punktem selekcji nie była ważność i atrakcyjność obiektów, ale równomierność ich rozmieszczszenia na terenie Polski!
Przy takiej selekcji "nie załapały się" obiekty jedyne w świecie lub w Europie, bo obok nich był natłok innych ciekawych, a z kolei załapały się inne obiekty, całkiem przeciętne na zasadzie "na bezrybiu i rak ryba". "Kraj" nawet wydał stosowną książkę, która może zasilić półki bibliotek i na coś się przydać.
Pozdrowienia dla Reformatorów
Piotr