Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: O hucpie cd...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2003-07-21 22:33:25

>Do napisania poniższego tekstu skłoniła mnie "krucjata" prowadzona przez Lecha Rugałę.

W obecnym czasie określenie moich dotychczasowych głosów mianem "krucjaty" może jedynie śmieszyć, choć te moje głosy wyrażały przeczucie, że coś w końcu pęknie. Burza, jaką rozpętali dziennikarze wokół przewodnickiego monopolu wprowadzonego w górach przez TPN dopiero teraz ukazuje skalę oburzenia społeczeństwa pazernością przewodnickiego światka. Wystarczy wziąć do ręki gazety jakie ukazały się w przeciągu ostatnich kilku dni, włączyć radio albo telewizor, poczytać dyskusje na ten temat w sieci.

>I to właśnie w Towarzystwo powinno być skierowane ostre pióro Lecha, który walcząc o swoje utracone przywileje wali na oślep w grupę, która potrafiła poprostu zadbać o swój interes...

Nie "na oślep", bo wiem to z różnych źródeł (pisano o tym również na wspomnianym pl-rec-gory), że lobby zakopiańskie przewodników jednak działa bardzo skutecznie. "Ilekroć jest coś grzebane w przepisach turystycznych to są całe 'pielgrzymki' w ministerialnych korytarzach z Zakopca i promuje się na jedynych których te przepisy naprawdę dotyczą...". Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że swoją nachalnością "wywalczyli" korzystne dla siebie przepisy spychające przodowników PTTK (górskich i narciarskich) na margines gór, gwarantując sobie wyłączne prawo do prowadzenia dosłownie wszelkich zorganizowanych grup wycieczkowych.

Jeszcze raz powtarzam: To przykre, że zimową tragedię pod Rysami wykorzystano do jeszcze większego umocnienia monopolu wąskiej grupy społecznej - przewodników i urzędników. I dlatego niestety w Polsce będzie coraz więcej obszarów górskich, gdzie w otoczce "troski o zdrowe, bezwypadkowe" zwiedzanie i zaszczepienie - jak to powiedział dyrektor TPN - miłości do piękna i miłości do gór - nawet wycieczki towarzyskie (klubowe) w grupach powyżej 10 osób bez "opieki" zawodowego przewodnika będą traktowane jako nielegalne, a prowadzący je obdarzani też dodatkowymi epitetami w rodzaju "dzicy przewodnicy", "konowały", "nieuki" itp.

Czytając ostatnie doniesienia prasowe z Tatr można tylko ubolewać, że środowisko wyrosłe na gruncie PTTK teraz naprawdę bombarduje już pociskami grubego kalibru swoje własne "podwórko" i "piaskownicę", gdzie kiedyś uczyli się układać pierwsze "babki z piasku"...

Może doczekamy się czasów, że - jak to trafnie skwitował jeden z dyskutantów na innym forum - "ludzie z prowincji nie będą mogli poruszać się samodzielnie po Warszawie bo ktoś stwierdzi, że ruch samochodowy jest zbyt duży i potrzebują przewodnika".

Lech

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?