Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: O hucpie cd...
Autor: any
Data: 2003-07-21 17:17:52
Dzień Dobry!
Do napisania poniższego tekstu skłoniła mnie "krucjata" prowadzona przez Lecha Rugałę.
Zapewne wszyscy przeglądając forum PTTK (notabene jest to mój pierwszy głos na tym forum), komentarze, czy też usenetową grupę pl.rec.gory, natknęli się na tekst Lecha dotyczący kilku ustaw nazwijmy to okołoturystycznych, czy już bezpośrednio wskazujących na przewodników jako osoby bezpośrednio odpowiedzialne za całkowitą deprecjację uprawnień przodowników GOT. Nie będę tu przedstawiał szczegółów, argumenty Lecha są dostępne powszechnie.
Intensywność Lechowych ataków skłoniła mnie do namysłu zrodziły pytania, którę poniżej zadaję.
Faktycznie wg pakietu ustaw nazwijmy to okołoturystycznych instytucja przodownika GOT straciła na znaczeniu, czytając regulamin przodownika GOT, dostępny na stronach COTG, zauważyłem, że nie mogą oni realizować swoich zadań. No bo jak można określić popularyzację turystyki górskiej przez osoby, których jedynym uprawnieniem jest weryfikacja punkcików w książeczce GOT?
I tutaj rodzi się pierwsze pytanie. Dlaczego organizacja zrzeszająca ok. 65 000 członków, dopuściła do odebrania uprawnień (bardzo zbliżonych do przewodnickich) przodowników?
Czyżby PTTK nie potrafił zadbać o interesy swojej elity (wg COTG ok. 4 000 przodowników Turystyki Górskiej, 6% członków Towarzystwa)?
Czy też może samo Towarzystwo zdaje sobie sprawę z (miernej?) jakości nadawanych przez siebie uprawnień i oddało sprawę prowadzenia grup zorganizowanych bez walki?
Czy też może faktycznie istnieje "przewodnicka hucpa", która potrafiła wywalczyć sobie przywileje - niejako rugując ew. konkurencję?
Trudno mi w powyższe słowa uwierzyć - znając realia w zakopiańskim środowisku przewodnickim. Trzy koła przewodnickie - dwa PTTK (zrzeszające ok. 150 osób) i jedno koło zrzeszone w UIAGM (mniej więcej taka sama liczba członków). Środowisko podzielone i skłócone między sobą, głośna była sprawa sądowa o śp. Klemensa Bachledę, który miał nieszczęście okazać się potencjalnym patronem dwóch konkurencyjnych kół przewodnickich.
Jak to jest, że skłócony krąg przewodników wywalcza sobie praktycznie monopol na usługi przewodnickie, a tymczasem właściwie jedyna w Polsce organizacja powołana w celu popularyzacji turystyki oddaje pole bez walki przewodnikom, którzy wcale nie ukrywają, że im nie całkiem po drodze z PTTK.
Dlaczego potężna organizacja, posiadająca majątek liczony w milionach złotych nie ma nic do powiedzenia w sprawie ustaw okołoturystycznych?
Nie chce mieć nic do powiedzenia?
- To po co funkcjonuje?
Nie może nic powiedzieć, bo jej nieposłuchają?
- To także nie uzasadnia jej istnienia.
Więc może Lech zamiast pisać o "przewodnickiej hucpie" powinien zacząć pisać o "petetekowskiej hucpie", czy też może o skostniałych starcach, przyrosłych do swoich stołków, karmionych spreparowanymi statystykami (przepraszam za dosadność przytoczenia, ale takie myśli się rodzą po lekturze związanych z problemem przewodnictwa dyskusji)?
Przy okazji zastanawiałem się jakie korzyści może mi przynieść przynależność do organizacji (trzydziestoparolatek, z tzw. klasy średniej) - byłem członkiem PTTK z kilkunastoletnim stażem (szkoła podstawowa, studia), już nie jestem bo w moim mniemaniu organizacja nie ma dla mnie żadnej konkretnej oferty. Za to w ubiegłym roku zostałem członkiem OEAV - poza znaczącymi zniżkami (schroniska, mapy i przewodniki, wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu itp.) i biuletynem informacyjnym mam rzecz dla mnie najważniejszą - ubezpieczenie dla mnie i całej rodziny od nazwijmy to ogólnie "skutków działalności górskiej" i to za około 300 złotych rocznie. Dzisiaj przeglądając stronę OEAV zauważyłem, że powstała już sekcja polska tegoż towarzystwa - błyskwaicznie rośnie konkurencja dla PTTK, które znowuż nic nie robi, aby się jej przeciwstawić.
I nie chce mi się uwierzyć w to, że żadna firma ubezpieczeniowa nie chce rozmawiać z przedstawicielem kilkudziesięciu tysięcy potencjalnych klientów i nie zechciała przedstawić konkretnej propozycji. Czyżby ponownie ktoś nie umiał, bądź nie chciał.
Reasumując - PTTK dopuścił do odebrania sobie znaczenia w polskiej turystyce i dalej nic nie robi, aby zahamować ten proces.
I to właśnie w Towarzystwo powinno być skierowane ostre pióro Lecha, który walcząc o swoje utracone przywileje wali na oślep w grupę, która potrafiła poprostu zadbać o swój interes...
pozdrawiam
Andrzej 'any' Bielak
(andrzej.bielak@interia.pl)