Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: ZG PTTK: studenci won!
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2003-07-09 14:20:50
Łukasz ma rację, że nie angażować pracowników etatowych do przekonywania jakiś ludzi, że powinni być działaczami PTTK i tworzyć jakiś oddział. Wydaje mi się, że w stosunku do aktualnych możliwości działania PTTK cierpi na zbytnie rozdrobnienie organizacyjne. Dużo małych oddzialików, kółek i klubików z licznymi prezesami, planami
i sprawodaniami. A rejestracja każdego oddziału w KRS kosztuje, a każda zmiana statutu, adresu, składu zarządu lub kompetencji członków zarządu powoduje ponowne koszty. Gdyby zasumować wszystkie wydane na to pieniądze, można by sfinansować za to coś pożytecznego. A ile czasu zużyto niepotrzebnie na pisanie i czytanie kilkuset statutów i regulaminów. Można by za to zorganizować co najmniej kilkaset imprez. No ale działacze oddziałów chcieli być samodzielni i mają prawo wyrzucać społeczne pieniądze na podkreślenie tej samodzielności.
Pamiętam okres, gdy każda władza chciała mieć swój oddział, a każdy dyrektor z ambicjami przynajmniej koło. Teraz wiele samorządów chce samo rządzić turystyką bez udziału PTTK, a większość firm padła lub nie stać ich na wspieranie działalności społecznej pracowników.
Dotacje były (i są) głównym magnesem przyciągającym wiele osób do wszelkiej działalności. W szczególności dotyczy to środowisk akademickich, gdzie świeżo upieczeni studenci często nie spotkali się wcześniej z prawdziwą działalnością społeczną ani w szkole, ani w zakładach pracy rodziców. Podoba mi się działalność tych oddziałów akademicich, które sięgają do współpracy z młodzieżą licealną. Drugą stroną medalu, jest odcięcie środowiska akademickiego od oddziałów miejskich i terenowych. Już kiedyś napisałem, że powstanie licznych oddziałów akademickich uważam za główną przyczynę osłabienia pozostałych oddziałów, ponieważ nastąpiło przerwanie w nich ciągłości pokoleniowej wśród działaczy. Problem polega na tym, że po 30 latach odwrócenie tego procesu jest praktycznie niemożliwe.
Co do walki z patologiami, to możemy walczyć tylko wtedy, gdy mamy odpowiednią kadrę i odpowiednie środki finansowe. Własne składki członkowskie tu nie wystarczą. Bedziemy mogli zrobić tylko tyle, na ile nam pozwoli nasza władza państwowa i samorządowa. Obcinanie dotacji jast dowodem, że władzy na tym niewiele zależy. Może zamiast obcinać dotację, to należałoby zlikwidować jakieś stanowisko urzędnicze z wysoką pensją?
Piotr