Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Turnicki Park Narodowy
Autor: MarekMarian
Data: 2023-01-09 19:59:44

[cytat] Upolitycznianie tej sprawy i wykorzystanie jej w antyrządowej krucjacie, to spory błąd, na który obrońcy idei powstania parku nie powinni pozwolić. W mojej opinii przekreśli to całkowicie szanse na jego powstanie.[/cytat]

Jest imho odwrotnie. NGO i aktywizm odwołują się do rozgoryczonej przegraną opozycji. LP to dzisiaj genialny 'chłopiec do bicia PiS', trzeba to tylko pokazać opozycji. I przez te kilka lat to sie udało. Na pewno SolPol tu pomógł swoimi działaniami/obecnością.
Też jestem przeciwnikiem wygwałcania TurnickiPN/'powiększenia BdPN' (blokowanym przez Dziedzictwo, IDK etc), a zwolennikiem presji na pro-przyrodniczą ewolucję LP i ich modeli gospodarczych, ale i zapewnienia temu świat większej stabilności, ale też dla nas #LasOtwarty - zamiast #LasZamknięty ale otwarty dla kumpli krecika. Lubię źródliska Roztoków itp miejsca i nie zgadzam sie na wyłączność dla kumpli Antoniego.

Minęły 4 lata od ostatniego posta, na którego odpowiadam:
- nie ma już wielu modeli działania LP, które wcześniej się zdarzały (zrywka strumieniami, ignorowanie gatunków i stref, samowolka etc.)
- zwężono limity pierśnicowe z 310 do 250cm (jodła) wiec zostaje więcej dużych drzew
- nie tną już w korytach potoków (część
- powstał i czeka na podpis nowy POP, jeśli się do niego dostosują moze to byc kolejny krok do przodu
- równają po sobie szlaki (to już jest twardo w papierach)
- sami w LP zaczynają tworzyć strefy (choc nadal zdarza im się uszkadzać stanowiska - brak leśników na lesie, pilarze i zrywkarze tego nie rozpoznają, a NGO mając zindeksowane miejsca - spokojnie czekają na ingerencję by robić alarm i kampanię chłosty)
- społeczność lokalna zaczyna mieć większe znaczenie i LP będzie musiała modyfikować swoje podejście wobec głównych beneficjentów tych lasów.
- przepisy, także wewnętrzne obostrzenia LP, ich własne standardy - ewoluują. Jest szansa, że nowe PULe dla Lutowisk i Stuposian będą już bardziej pro przyrodnicze niż poprzednie (temu służą też konsultacje - można coś osiągnąć, o ile uwagi będą sensowne/realne, ale takich aktywizm nie przygotuje - tu imho będzie twarda pula pod 'odmawianie' i pozwy do sądów). Przy czym nowy POP może też tu wnieść trochę przyrodniczego dobra, zobaczymy ile. Oby udało się to, o co ja walczę swoimi drogami - stanowisko dla lichenologa w każdym 'nadleśnictwie z wyższą cennością przyrodniczą' - do przeskanowania wszystkich oddziałów przed wejściem prac.

[cytat]To co należy zrobić, to poszerzenie istniejących lub utworzenie nowych rezerwatów chroniących naturalne lasy (widoczne na mapie z 1946 roku).[/cytat]
Nie ma na Pogórzu obszarowych lasów naturalnych ani pierwotnych. są jak już fragmenty o charakterze naturalnym i punktowo - np. w jarach itp - o charakterze pierwotnym.
Jest kilka prac naukowych, które o tym mówią, jest też powoli porządkowana (nadużywana pod alarmowanie empatii społecznej) bajka o 'puszczy karpackiej'.

Społeczeństwo też z czasem powoli zaczyna zauważać, nadprodukcję etykietek, które z racji braki idącego za nimi jakiegokolwiek desygnowania - okazują się być fantazmatami a nie toponimami. Granie na emocjach będzie na pewno eskalować do wyborów bo wykreowani za PiSu (na opozycji) zwolennicy PN to 'wartość wyborcza' dla lewicowych mediów, ale i wolumen presji użyteczny dla Dziedzictwa do handlów z politykami. Będzie na pewno ciekawie.

Pozzdrawiam.
Marek

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?