Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Nowy sposób znakowania szlaków turystycznych
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2022-08-21 14:05:34

Cześć.

Nie masz racji, Piotrze.
Głównie dlatego, że przeczysz sam sobie. :-)

Najpierw pisałeś, że Twoim zdaniem stosowanie normy powinno być obowiązkiem, o ile chce się mieć możliwość znakowania szlaku (a za przykład podawałeś Czechy).
[cytat]W Polsce w sferze szlaków każdy robi co chce i nikt tym wszystkim nie zarządza. Ponadto w sferze finansowania ze środków publicznych obowiązuje zwyczaj wyboru najtańszej chałtury, bez sprawdzania rzeczywistych kwalifikacji wykonawców. Zupełnie inaczej jest np. w Czechach, gdzie instrukcja znakowania szlaków rowerowych jest opasłą państwową normą, którą trzeba kupić za sporą kasę, a to już jest pierwszy szczebel eliminacji chałturzystów z grona potencjalnych wykonawców.[/cytat]

Teraz piszesz, że normy byłyby nieobowiązkowe.
[cytat]Normy są przepisami niższego rzędu i nie ma powszechnego obowiązku ich stosowania. Obowiązek ten nakładają urzędy lub podmioty prywatne w konkretnym zakresie w ramach stosowania tzw. dobrych praktyk.[/cytat]

Otóż każda norma, której przestrzeganie jest obowiązkiem (np. by móc znakować szlak) staje sie przepisem. I dostęp do niej powinien być jawny i bezpłatny. Zatem jeżeli to podmiot prywatny nakłada jakieś obowiązki (np. dla dostawców) - niech sobie robi co chce. Ale jeżeli robi to urząd państwowy lub samorządowy - treść musi być jawna i dostępna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?