Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Dzień PTTK
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2022-06-20 09:21:47

[cytat]Bo co z tego, że istnieją podróżnicy, którzy wiedzą coś o PTTK, a nawet z nim współpracują?[/cytat]
Młody człowiek, aby dowiedzieć się, że istnieje PTTK, musi wziąć udział w czymś, co PTTK organizuje. A jak PTTK ma coś zorganizować, skoro np. władze oświatowe sobie tego nie życzą? Są samorządy, które nie tolerują organizacji społecznych, a w szczególności takich, które powstały przed stanem wojennym, czyli w domyśle nieprawomyślnych według obecnych modnych kryteriów. Środowisko nauczycielskie o ile toleruje turystykę w formie wycieczek klasowych, to SKKT (w tym SKKT PTTK) uważa za fanaberię dezorganizującą pracę szkoły. Sami nauczyciel też nie garną się do pracy społecznej i to zazwyczaj niemile widzianej.
W wielu miastach powiatowych, nawet tak dużych, jak np. Kędzierzyn-Koźle, w ogóle nie ma żadnego oddziału PTTK, więc trudno się dziwić, że setki tysięcy ludzi nawet nie ma możliwości, aby na własne oczy zobaczyć symbol PTTK.
Gdy nasze dzieci były małe, przeciętne pensje żony i moje starczyły na jako takie życie i pracę społeczną. Żona prowadziła SKKT, a ja czasem jej w tym pomagałem, głównie jako przewodnik na wycieczkach. W Oddziale PTTK organizowaliśmy rajdy (średnio 10 rocznie z przeciętną frekwencją 300-400 osób) i imprezy krajoznawcze - turniej, sejmiki i inne. Latem organizowaliśmy obóz rowerowy, na którym nasza rodzina stanowiła 20 % uczestników. Teraz tego wszystkie sobie nie wyobrażam. W Oddziale było około 40 SKKT PTTK, a do tego jeszcze na imprezach z 10 SKKT bez PTTK lub doraźnie zorganizowanych drużyn na konkretne imprezy. Imprezy opierały się nie tyle o dotacje, co o komunikację publiczną. Większości tych linii komunikacyjnych już nie ma! Mety imprez opierały się o darmowe lub tanie udostępnianie szkół lub ośrodków kultury. Teraz mało kto chce je udostępniać tak, aby pokryło to wpisowe uczestników. Tak jak już wspomniałem, szkoły niechętnie zgadzają się, aby nauczyciele byli delegowani na imprezy, które nie są wycieczkami klasowymi i do tego są w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, bo nie wolno im za to płacić, a oddawanie wolnych dni w innym czasie dezorganizuje pracę szkoły. Do tego niskie płace nauczycielskie powodują, że nauczyciele wolą wziąć płatne nadgodziny, niż pracować społecznie i ryzykować zatargi z gronem nauczycielskim. Obozy też odeszły w siną dal. Opierały się o trasy typowe PTSM, siermiężne, ale umożliwiające dotarcie do różnych ciekawych zakątków naszego kraju. Teraz tych tras praktycznie już nie ma, a tanie ceny noclegów są znacznie wyższe, niż niegdyś.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?