Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Nowa platforma szlakowa - Świętokrzyskie
Autor: T.Gołąbek
Data: 2022-06-09 10:47:44

Pozwolę sobie jednak wskazać na pewną nieadekwatność porównywania naszych rozwiązań do m-t, choć to dla mnie nieco krępujące, jako projektantowi, ale też z tej przyczyny widzę wszystkie różnice. Odniosę się na darmowej wersji, bo i nasze apki są darmowe. Wskażę jedynie na to, czego nie ma w m-t, a co można znaleźć w aplikacjach PTTK (nie mówiąc o mapie www i portalu krajoznawczym, bo to osobna kwestia):
-podstawowej mapy OpenStreetMap - to jest dla mnie największym zdziwieniem, bo jest to bardzo wartościowa i szczegółowa mapa, dostępna na otwartej licencji za darmo
-map z geoportalu państwowego: -ortofotomapy; -topograficznej; -cieniowanej rzeźby terenu (LIDAR)
-możliwości pobrania części mapy do użytku offline
-wyświetlania danych wysokościowych dla dowolnego punktu, a także odległości i azymutu do niego
-dokładnych informacji o szlaku po kliknięciu na jego linię (wkrótce będą też opisy oraz alerty o zagrożeniach/utrudnieniach na szlaku)
-danych o odległości (mierzonej po szlaku, 3D), przewyższeniach i przybliżonym czasie do punktów końcowych szlaku - gdy się na nim znajdujemy
-listy szlaków wg najbliższych bieżącemu położeniu z możliwością filtrowania, wyszukiwania
-listy atrakcji krajoznawczych z możliwością wyświetlania na mapie, filtrowania, wyszukiwania
-zapisywania ulubionych miejsc
-prognozy pogody
-powiadamiania o problemach z oznakowaniem
-brak reklam

Przy okazji - m-t korzystało i korzysta z danych pozyskanych przez PTTK i z informacji o szlakach od znakarzy - dla własnego zysku. Jestem w stanie zrozumieć udostępnianie im danych tam, gdzie nie ma platformy szlakowej - dla dobra turystów. Natomiast w regionach, gdzie platforma szlakowa PTTK istnieje, to ona powinna być naturalną, nieodpłatnym drogą udostępniania turystom zasobów PTTK. W interesie Towarzystwa jest, aby promować własne produkty, bo nie dość, że ułatwia to drogę do powstawania kolejnych tego typu rozwiązań, wypełnia misję PTTK, to jest też zwyczajnie jakościowo lepsze. A po pełnym zaadaptowaniu się Oddziałów do BEST, dane o ew. zmianach na szlakach będą trafiały do turystów prawie natychmiast - bez żadnej dodatkowej pracy ze strony znakarzy, poza bieżącym administrowaniem szlakami w bazie.

Odnośnie zaś uwag do platformy świętokrzyskiej:
ad 1. Robert, może nie rób z turysty idioty :) Jeśli używa jednej aplikacji, to może i drugiej, mazowieckiej. I, jak zwykle, byłoby miło zacząć od zapytania o przyczynę takiego rozwiązania, zamiast od imputowania nam jakichś dziwnych pomysłów i motywacji. Problem tu jednak pewien jest - dokąd pokazywać szlaki poza województwem? 5, 10, 20 km? Problem polega też na tym, że póki mamy platformy regionalne, to trzeba do którejś dany szlak przypisać. Konsultuję z programistą, czy nie dałoby się oznaczyć pewnych szlaków lub ich odcinków jako 'podwójnego' użycia - tak aby się wyświetlały w obydwu granicznych platformach. Podpowiedziałeś mi natomiast pomysł - żeby dołączać do szlaków granicznych informację o ich kontynuacji w innej platformie.

ad 2 i 3. Pytaj o to odpowiednie Oddziały. Możesz też w BEST użyć funkcji 'Szlak nie tak?", do powiadomienia innego gestora o jakimś problemie ze szlakiem w bazie.

pozdrawiam
tg

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?