Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: "Regulamin Schroniska PTTK" - gdzie znajdę?
Autor: Jacek Potocki
Data: 2022-06-06 11:55:45

A ja się nie zgodzę. Ten regulamin to rzeczywiście relikt. Problem w tym, że nikt nie ma odwagi powiedzieć tego wprost.
Dawno temu ideą schronisk było zapewnienie dachu nad głową garstce pasjonatów, którzy szukali noclegów podczas górskiej wędrówki i nie mieli zbyt wielkiego wyboru. Ale tych turystów była wtedy garstka(!). A druga funkcja schronisk (tak jak ją sto lat temu widziano), to zapewnienie bezpiecznego schronienia w razie nagłego załamania pogody, kontuzji ograniczającej możliwość wędrówki itp. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Bazy noclegowej w polskich górach jest w bród (oczywiście, większość z niej położona jest w obrębie miejscowości i schroniska na tym tle decydowanie się wyróżniają), telekomunikacja pozwala na kontakt z obiektami, o jakim jeszcze trzydzieści lat temu nikomu się nie śniło, a krótkoterminowe prognozy pogody, które można sprawdzić za pomocą smartfona, są na tyle sprawdzalne, że doprawdy, zaskoczenie załamaniem pogody nie powinno się zdarzać.
Do czego zmierzam? Zapisy w regulaminie schronisk PTTK, mówiące o przyjmowaniu na nocleg "w warunkach zastępczych", sformułowane były w innej epoce a obecnie są nagminnie nadużywane przez ludzi, którzy z góry zakładają, że będą próbowali wymusić(!) na obsłudze schroniska nocleg "na glebie" i nawet nie sprawdzają, czy w interesującym ich terminie są wolne miejsca. Dość naczytałem się na fejsbuku wpisów z pytaniami sprowadzającymi się do tego "czy w schronisku (...) przyjmują <<na glebę..>>". Ja mam prostą zasadę – dzwonię zawczasu do obiektu i jeżeli dowiaduję się, że wszystkie łóżka są zarezerwowane, to NIE PLANUJĘ nocowania w nim.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?