Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Kilometraż i ewidencja szlaków
Autor: Jacek Kuczowic
Data: 2021-06-04 20:37:54

Dawno temu, ktoś zadał na tym forum pytanie: "Jak zmusić wydawców map do weryfikowania szlaków". Parafrazując, zadałbym dziś takie pytanie: Jak zmusić ZG, albo KTP do weryfikacji szlaków?:)
Ponieważ intensywnie penetruję ostatnio nizinne szlaki piesze, zdarza mi się zaglądać na stronę PTTK w poszukiwaniu informacji o szlakach. W swojej naiwności wydawało mi się, że kto jak kto, ale właściciel szlaków powinien mieć bieżącą informację o przebiegu i kilometrażu szlaków. O naiwności!
Po pierwsze na stronach PTTK mamy konkurencyjne portale o szlakach turystycznych. Na stronie KTP jest lista szlaków w pdf w podziale na województwa. Najbardziej pocieszne jest info przy dwóch województwach: "NOWE". Czyli to, co powinno być absolutnym standardem - bieżąca aktualizacja bazy - jest dla KTP powodem do dumy (patrzcie, dwa na 16 województw są u nas aktualne). Pozostałe były aktualizowane z 10 lat temu. Brawo!
Konkurencyjna baza jest na stronie głównej PTTK. Tu mamy odniesienia do poszczególnych województw - a tu wielki bazar - w każdym województwie inna formuła - większość to przestarzałe strony. W tym absolutny szczyt arogancji w województwie śląskim - link do wikipedii:( Fajna jest też strona woj. podkarpackiego - link prowadzi do mapy sygnowanej przez Uniwersytet Jagielloński i Ministerstwo Sportu i Turystyki (które nie istnieje!), a na mapie ani śladu żadnego szlaku.
I jeszcze sprawa kilometrażu. Sprawdzam wyrywkowo kilometraż szlaków z mojego terenu podawany przez KTP. I jakoś nijak nie pasuje mi z tym rzeczywistym. Ja rozumiem, że kiedyś ustalenie długości szlaku było problemem, ale teraz, w dobie powszechnego gps, już chyba można uaktualnić kilometraż szlaków w dokumentacji PTTK? Pomijam już wcale częste różnice sięgające kilkadziesiąt kilometrów (!), ale na każdym szlaku jest ze 2-4 km różnicy.
Mamy na forum wielu znakarzy, więc może coś potrafią wytłumaczyć? Chyba, że nie wiem o czymś, co uniemożliwia uporządkowanie takiego, wydawałoby się, podstawowego obszaru działalności Towarzystwa?
Pozdrawiam, Jacek

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?