Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Turystyka z sensem
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2021-02-22 11:45:17

W przeciwieństwie do Ciebie wędruję przez cały rok. Zimą wycieczki są krótsze i bliżej domu, a latem dłuższe. Po prostu unikam jeżdżenia nocą, bo i tak niczego po ciemku nie zwiedzę.
Na okres zimowy wyszukuję parki ze starodrzewem, leśne ścieżki przyrodnicze i partie lasu, w których są pomniki przyrody, zakola rzek i strumyków lub inne ciekawostki, np. pomnik z napisem "Tu upolowano ostatniego niedźwiedzia". Zwiedzam też te zabytki, które są w otoczeniu drzew, więc praktycznie można je sfotografować tylko zimą.
Latem można zapuszczać się nawet ponad sto kilometrów od domu. Od kilku lat mam nowe hobby. Wyszukuję miejsca, gdzie postawiono tężnie na świeżym powietrzu, zazwyczaj dużo mniejsze, niż te w Ciechocinku, ale czasem bardzo urocze pod względem architektonicznym. Są też pomniki-rzeźby posadzone na ławeczkach lub czymkolwiek innym, do których można się dosiąść lub stanąć obok. Jest tych rzeźb na ławeczkach coraz więcej. Są postacie osób ogólnie znanych, zasłużonych dla lokalnych społeczności, postaci z bajek i legend i co tam tylko ktoś sobie wymyśli.
Nie zgadzam się, że paliwo jest drogie. Oczywiście gdyby ktoś chciał wędrować codziennie, to miałby kłopot, ale na ogół jeździ się raz lub dwa razy na tydzień, więc nie ma kłopotu z ekonomią tego jeżdżenia, a dwie dłuższe podróże z noclegami w agroturystykach też tej ekonomii nie załamią.
Do poszukiwań polecam ogólnopolskie portale o zabytkach https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ i ciekawostkach przyrodniczych http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/. Różnej jakości informacje o swoim terenie podają prawie wszystkie samorządy różnych szczebli i wszystkie nadleśnictwa oraz portale leśne https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy i http://www.czaswlas.pl/index/
Dobrze sprawdzają się turystyczne mapy topograficzne. Najwięcej z nich serwują wydawnictwa "Compass" z Krakowa i "Plan" z Wrocławia i Jeleniej Góry. Dawniej tego typu wydawnictw było więcej, ale ostatnio nie są zbyt aktywne lub tylko wyprzedają swoje starocie.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?