Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Turystyka z sensem
Autor: Amotolek
Data: 2021-02-22 08:38:35

Powoli zaczyna się wiosna. Jest i będzie coraz cieplej. Warto spokojnie pomyśleć jak spędzić czas. Zachęcam do wykorzystania własnego samochodu na niezbyt długie wycieczki do lasu, parków krajobrazowych czy skansenów (muzea na świeżym powietrzu) czy zwiedzania ciekawych zabytków.
Wyjazd własnym samochodem wydaje się wygodniejszy i znacznie zdrowszy niż korzystanie z komunikacji publicznej. Ponieważ paliwo jest bardzo drogie, warto odpowiednio wcześnie dokładnie zaplanować sobie trasy, najlepiej okrężne aby po drodze jak najwięcej zobaczyć i skutecznie wypocząć po wielo miesięcznym przesiadywaniu w domu ze względu na pandemię.
W planowaniu tras wycieczek dobrze przysłuży się Internet a także kontakt z najbliższym czynnym oddziałem PTTK, gdzie doświadczeni przodownicy turystyki kwalifikowanej i instruktorzy krajoznawstwa pomogą wybrać ciekawe miejsca do zwiedzania.
Ze swej strony wybieram się (w miarę możliwości) zwiedzić ciekawe miejsca z seriali filmowych a wiec Wilkowyje (miejscowość Jeruzal) gdzie można zjeść smaczne pierogi od Solejukowej czy napić się piwa Kozioł albo Mamrota. Trunków tych nie polecam oczywiście kierowcom czy dla dzieci.
Chętnie bym się wybrał też do Królowego Mostu koło Białegostoku choć to dla mnie będzie dłuższa wyprawa.
Czasu jest wiele i można spokojnie planować. Szczególnie warto zaplanować okres Świąt Wielkanocnych, żeby nie siedzieć w domu wpatrując się przy stole w jajka, zająca oraz telewizor. Podobnie warto zaplanować wyjazdy w dłuższe weekendy majowe.
Przy okazji zalecam przystosowanie auta do wypoczynku w trasie. Większość samochodów ma rozkładane siedzenia i z pomocą nadmuchiwanego podwójnego materaca, dwóch śpiworów i paru poduszek można łatwo urządzić sobie wygodne miejsce do spania w trakcie dłuższej jazdy. Tak przystosowałem sobie swoje auto, a pamiętam, ze w ubiegłym wieku zwiedziłem wiele korzystając z wygodnego spania w moim małym fiacie dla dwóch osób, dziecka i psa.
W razie nocowania w aucie zdecydowanie nie polecam leśnych pustych parkingów bo mogą na nich turyści zostać rozebrani do goła, a auta na detale. Wygodny bezpieczny parking, najlepiej strzeżony czy zamknięty można łatwo znaleźć po drodze.
Także wybierając się na dłuższe wycieczki warto zabrać ze sobą prowiant i nawet lodówkę do auta, bo otwieranie i zamykanie jadłodajni czy restauracji jest zmiennie zależne od nasilania się epidemii.
Wybierając się na takie wycieczki warto pomyśleć i skorzystać z możliwości zdobywania odznak krajoznawczych i regionalnych PTTK. Pomogą w tym doświadczeni przodownicy i instruktorzy Szczególnie frajda to będzie dla dzieci, które potem będą się mogły pochwalić posiadanymi odznakami na lekcjach historii czy geografii, zasłużenie dostając piątki i szóstki. Odznak jest tak wiele, że trudno byłoby tu je wymienić. Sa odznaki specjalne tez dla dzieci seniorów. Pełną informację można znaleźć też bez problemu w Internecie, także mapy i przewodniki opisujące ciekawe miejsca i jak do nich dojechać.
Oczywiście wyjeżdżając samochodem można nie tylko wiele zwiedzić , ale też zdobywać odznaki turystyki motorowej PTTK czy PZMot. Wyjazdy kosztują więc niech to będzie turystyka z sensem

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?