Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Odznaka Turysta Przyrodnik - interpretacja
Autor: Dudi
Data: 2020-08-05 22:52:24
Niestety regulamin Odznaki jest pisany "na kolanie", a spójność i logika zapisów miały w tym procesie wyjątkowo niski priorytet.
I tak,
[b]z jednej strony mamy:[/b]
[cytat] 14. Podstawą do weryfikacji są prawidłowe i czytelne wpisy w książeczce odznaki „Turysta Przyrodnik” zawierające:
[...]
c. potwierdzenie oryginalną pieczątką z miejsca zwiedzanego obiektu przyrodniczego (dopuszczalne jest wklejenie kartki z oryginalną pieczątką) lub potwierdzenie przez osoby upoważnione z imieniem i nazwiskiem, podpisem lub pieczątką i numerem legitymacji członka kadry programowej PTTK,
d. potwierdzeniem może też być zdjęcie obiektu wraz z osobą zdobywającą odznakę w przypadku obiektów dużych powierzchniowo (parki narodowe, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu) zalecane jest posiadanie kilku potwierdzeń z terenu tych obiektów.
[/cytat]
[b]z drugiej:[/b]
W całym rozdziale IV. Punktacja odznaki „Turysta Przyrodnik” nie słowa ile liczymy punktów w przypadku potwierdzenia przez:
[cytat] osoby upoważnione z imieniem i nazwiskiem, podpisem lub pieczątką i numerem legitymacji członka kadry programowej PTTK
[/cytat]
i kto to jest osoba upoważniona?
[b]oraz[/b]
[cytat] 15. Nie zalicza się do punktacji:
a. wszelkich zapisów w formie elektronicznej,
[/cytat]
czyli, trzeba robić i wywoływać zdjęcia aparatem analogowym, czy wystarczy jedynie wydrukować selfi z telefonu (i tu pytanie wystarczy na na zwykłym papierze, czy musi być na fotograficznym)?
[b]dodatkowo:[/b]
[cytat] 15. Nie zalicza się do punktacji:
d. rezerwatów objętych ochroną ścisłą nieudostępnionych dla turystyki,
[/cytat]
Dlaczego tylko rezerwatów objętych ochroną ścisłą? Nie powinno to dotyczyć wszystkich form ochrony przyrody zwiedzanych z naruszeniem przepisów prawa?
ponadto należy tu wspomnieć, że Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 marca 2005 r. "W sprawie rodzajów, typów i podtypów rezerwatów przyrody" nie wyróżnia pojęcia "rezerwat objęty ochroną ścisłą", ochrona ścisła może odnosić się do fragmentu rezerwatu (lub parku narodowego).
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2019 r. "W sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przyrody":
[cytat] 3.Plan ochrony dla parku narodowego oraz rezerwatu przyrody zawiera:
[...]
3)wskazanie obszarów ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej
[/cytat]
Żeby było trudniej istnieją możliwości legalnego zwiedzania obszarów chronionych nieudostępnionych dla turystyki, np. zwiedzanie rezerwatu "Las Natoliński" z przewodnikiem, czy doliny Ciechani z pracownikiem MPN.
To tylko co większe "nieścisłości" jakie na szybko wychwyciłem czytając regulamin ze strony Komisji Ochrony Przyrody ZG PTTK http://kop.pttk.pl/turysta-przyrodnik/regulamin/66-tp-nowelizacja i jako Instruktor Ochrony Przyrody PTTK miałbym bardzo duże kłopoty z niebudzącą wątpliwości regulaminowych weryfikacją odznaki "Turysta Przyrodnik".
pozdrawiam
Dudi
PS
Co najmniej dziwne jest to, że od ponad 5 lat na stronach Komisji Ochrony Przyrody ZG PTTK Instrukcja weryfikacyjna odznaki "Turysta Przyrodnik" http://kop.pttk.pl/turysta-przyrodnik/referaty-weryfikacyjne/15-instrukcja-weryfikacyjna-odznaki-turysta-przyrodnik odnosi się do nieaktualnej wersji regulaminu.
P.