Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Odznaki WOK, ROK, OTP, KOT - pytania i wątpliwości
Autor: jo-ko
Data: 2020-05-18 16:06:10

Dzień dobry,
ostatnio rozpoczęłam swoje turystyczno-krajoznawcze poznawanie okolic, a ponieważ poruszam się głównie pieszo lub rowerem, to zainteresowałam się kilkoma odznakami: WOK, ROK, OTP i KOT. Prawdę mówiąc wcześniej kojarzyłam tylko GOT (i tę książeczkę mam już od kilku lat), więc teraz pora przyjrzeć się dokładniej najbliższym terenom :)

Jestem już po kilku wycieczkach oraz po przestudiowaniu regulaminów odznak - i myślę, że bez problemu uda mi się w tym roku spełnić wymagania do zdobycia tych najmniejszych stopni każdej z nich. Wciąż mam jednak wątpliwości natury formalnej i kilka pytań:

1. Czy kronika, którą założę, może być jednocześnie notatnikiem wycieczek po Warszawie, okolicach, a nawet całym województwie, a więc spełniać rolę kroniki do WOK i ROK jednocześnie? Czy to nie wprowadza zamieszania podczas weryfikacji, kiedy przeplatają się zapisy o wycieczkach miejskich, podmiejskich i regionalnych?

2. Czy po odbyciu wycieczek po Warszawie i spełnieniu wymagań do WOK w stopniu popularnym i brązowym (czyli jednocześnie ROK w stopniu brązowym) powinnam oddać kronikę do weryfikacji, a dopiero potem notować wycieczki do ROK w stopniu srebrnym i ponownie oddać ją do weryfikacji pod koniec roku, kiedy spełnię wymagania na ten stopień? Czy może mogę bez przerwy prowadzić kronikę z wycieczkami zarówno warszawskimi, jak i regionalnymi i dopiero później oddać ją do weryfikacji, żeby zdobyć odznaki WOK i ROK w stopniu srebrnym w jednym momencie?

3. Jeśli dobrze rozumiem, to niezależnie od prowadzenia kroniki krajoznawczej, powinnam prowadzić Książeczkę Wycieczek Pieszych do OTP. Czy w takim razie mogę do niej wpisywać tylko przebyte trasy (już bez opisywania obiektów, wklejania zdjęć etc.)? Oczywiście do weryfikacji mogę też przedłożyć kronikę krajoznawczą, żeby potwierdzić obecność w danych miejscach - chciałabym tylko uniknąć tworzenia dwóch takich samych zeszytów i przepisywania/przeklejania tych samych treści. A w przypadku Książeczki Wycieczek Kolarskich do KOT takie powielenie (w pewnym stopniu) będzie konieczne, np. ze względu na fakt, że potwierdzeniem obecności w danym miejscu jest zdjęcie na jego tle. 

4. Czy do OTP można zaliczyć punkty za przebyte kilometry w swoim mieście zamieszkania (oczywiście bez punktów za zwiedzanie)? Nie mam na myśli wyjścia do sklepu ;) Tylko raczej wycieczki o długości np. kilkunastu km, które przebiegają przez kilka dzielnic. Szukałam juz odpowiedzi na to pytanie, bo pojawiało się w innych wątkach: https://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=43130 lub tutaj: https://forum-pttk.pl/index.php?co=watek&w=40723, ale nie ma ostatecznego stanowiska w tej sprawie czy punktu w regulaminie, który w jasny sposób by tę kwestię rozwiązywał. 

Byłabym wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie!

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?