Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: O młodzieży i szkoleniach w PTTK nie pogadasz...
Autor: Jacek Potocki
Data: 2019-07-12 10:16:53

Szkoda, że Olu tak negatywnie oceniasz działania ZG PTTK, ale masz do tego prawo, tym bardziej, że przez kilka lat zasiadałaś w Zarządzie Głównym. Mnie także wiele spraw się nie podoba, ale chyba patrzę na to z większym dystansem. Na moim postrzeganiu spraw turystyki młodzieżowej (i w ogóle zagadnienia pt. "PTTK wśród młodzieży") zaważyły doświadczenia z czasów licealnych, gdy próbowałem działać w ramach SKKT w mojej szkole - doświadczenia zdecydowanie negatywne (jako świeży absolwent liceum popełniłem na ten temat artykuł opublikowany w "Na szlaku").

Działalność wśród/na rzecz młodzieży można rozwijać na dwa sposoby. Pierwszy, preferowany w oficjalnej narracji PTTK, to tworzenie specjalnych struktur mających za zadanie aktywizowanie młodzieży. Alternatywą jest pozyskiwanie młodych ludzi do działalności w strukturach "ogólnych". Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego drugiego podejścia, natomiast nie mam absolutnie przekonania do tworzenia w PTTK "młodzieżowego getta". Dlatego nie martwi mnie malejąca liczba SKKT-ów. Bo praktyka wskazuje, że zdecydowana większość ich członków kończy przygodę z PTTK w momencie opuszczenia szkoły. I uważam, że dyskutować należy nie tyle o tym, jak podtrzymywać SKKT-y wbrew ogólnym tendencjom do zanikania tych struktur (podobnie jak kół zakładowych), tylko o tym, jak pozyskać młodych ludzi do działalności w Towarzystwie i JAK ICH UTRZYMAĆ W PTTK W CZASIE, GDY SIĘ USAMODZIELNIAJĄ, PODEJMUJĄ PRACĘ, ZAKŁADAJĄ RODZINY itd.

Mam pewne obawy, że utrzymując dotychczasowy model działalności wśród młodzieży, puszczamy parę w gwizdek. I niezależnie od tego, ile pieniędzy wydamy np. na OMTTK, nie przełoży się to na odmładzanie Towarzystwa. Tyle na razie. Mógłbym pisać więcej (np. o OMTTK), ale w tym momencie czas nie pozwala.

pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?