Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: 200-lecie bez ciągłości i tradycyjnych związków
Autor: Przodownik 1811
Data: 2017-03-30 09:16:28

Piotrze! Nie ma ciągłości przewodnictwa sudeckiego, bowiem pod rządami państwa pruskiego a potem Niemiec, w tym III Rzeszy takowe przewodnictwo z uprawnieniami na cale Sudety nie istniało. Były jakieś rozdrobnione organizacje przewodnickie obejmujące wąskie obszary działania i obecne nie ma żadnej ciągłości z tamtym przewodnictwem. Różnica jest przeogromna, bowiem przewodnictwo sudeckie powstałe w Polsce objęło całe Sudety, a nawet tereny poza Sudetami, bowiem nadawane uprawnienia sięgały na północy do Nysy, aż po Wrocław, Legnicę czy Boleslawiec, a na południu obejmowały spore terytorium Czechosłowacji. Nie ma również ciągłości państwości, która przejęła kontrolę nad przewodnikami. Chyba nie twierdzisz, że władze PRL kontynuowały po wojnie regulacje zawodu przewodnika i całą machinę biurokratyczną Prus, Niemiec i III Rzeszy?

Co się tyczy PTT, to wymuszenie połączenia z PTK w 1950 r. przez ówczesne wladze było faktem. Ale myśl o reaktywowaniu była ciągle żywa. Szczególnie ożywiła się w na początku lat 80-tych, kiedy powstał dogodny klimat do reaktywowania Towarzystwa Tatrzańskiego. Stan wojenny, wydany potem zakaz działalności reaktywowanego w 1981 r. TT/PTT, mocno stępił tą inicjatywę, część byłych działaczy PTT z okresu do 1950 r. nie doczekała czasów przemian lat 1989/90, kiedy PTT zostało formalnie uznane, lub z racji bardzo podeszłego wieku nie byli w stanie czynnie uczestniczyc w działalności. Reaktywowane PTT poniosło wtedy niepowetowane straty, więc nic dziwnego, że jest tylko cieniem dawnej świetności.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?