Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2015-04-09 23:47:42

[cytat]Szlak turystyczny - powtórzę - nie jest bytem prawnie samoistnym. Nie buduje się go tylko wytycza.[/cytat]
Dla mnie jest oczywiste, że szlak nie jest drogą, a pojęciem organizacyjno-informacyjnym. Tak samo jak znaki drogowe służą do organizowania ruchu drogowego, tak znaki turystyczne służą do organizowania ruchu turystycznego, a niekiedy z konieczności oba rodzaje znaków przenikają się.
[cytat]Drogi E22 się nie buduje tylko wyznacza jej przebieg po drogach już istniejących.[/cytat]
Co do szlaków międzynarodowych, to z założenia organizowane są na drogach istniejących, na ogół o dobrych parametrach technicznych, bo inaczej byłyby tylko fikcją literacką na mapach. Zazwyczaj szlaki międzynarodowe wykorzystują szlaki krajowe lub inne lokalne.
Nie jest prawdą, że szlaki się tylko wytycza. Owszem, dla ułatwienia sobie życia można szlaki tylko wytyczać i omijać to, co chciałoby się pokazać, jeżeli nie ma tam dobrej drogi. Ambitniejszy organizator szlaku, jeżeli będzie chciał dotrzeć do tego, co najciekawsze i zapewnić szlakowi odpowiednią frekwencję, będzie jednak musiał stawić czoło problemom budowlanym i uzupełnić brakujące odcinki dróg lub wyremontować istniejące. Tak się od lat dzieje na szlakach tatrzańskich, a od kilku lat na bardziej ambitnych szlakach rowerowych i ścieżkach przyrodniczych.
[cytat]PTTK nie jest także instytucją prawodawczą i nie może wydać żadnego prawnie wiążącego "ukazu" regulującego zakres i charakterystykę prac budowlanych dla infrastruktury turystycznej. PTTK nie może nawet wydać żadnych norm wykonawstwa, ponieważ od ustalania norm jest Polski Komitet Normalizacyjny.[/cytat]
Znasz przysłowie: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Zanim ktoś coś uchwali lub zatwierdzi, to najpierw ktoś musi to coś opracować. Samo się nie zrobi, a PTTK najwyraźniej nic nie robi, aby to coś opracować i wdrożyć.
[cytat]PTTK ... nigdy nie będzie miało mocy prawnej czegokolwiek ludziom nakazywać lub zakazywać.[/cytat]
W żadnym kraju odpowiedniki PTTK nie mają takiej mocy, a jednak stosowne dokumenty ukazują się i obowiązują. Najwyraźniej w tych przypadkach nie doszło do grzechu zaniechania. Demokracja na tym polega, że jak ktoś coś potrzebuje, to musi odpowiednie gremia przekonać do swoich racji. Takie dokumenty nie powstają z niczego, dyskusje o różne kampanie medialne trwają latami, ale jak się ich nigdy nie zacznie, to na pewno nigdy się ich nie doprowadzi do końca.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?