Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2015-03-21 22:18:10
[cytat]Widzę, że kolega zaczyna załapywać. Szlaków się nie buduje tylko znakuje. [/cytat]
Dziewiętnastowieczne chałupnictwo. Szlak, to droga, jej otoczenie i ewentualnie oznakowanie, jeżeli mamy do czynienia ze szlakiem znakowanym. Zgadzam się, że znakarze najlepiej znają się tylko na oznakowaniu, a kto zna się na reszcie? Szlak to krótkie, ciekawe, wygodne i bezpieczne połączenie źródła i celu podróży. Na pewno nie będą podobać się szlaki prowadzące bez końca niepotrzebnymi i męczącymi zygzakami - jak komuś się śpieszy, to tylko zaklnie i nigdy takiego szlaku nikomu nie poleci. Tak samo turyści skreślą szlak prowadzący obok wysypiska śmieci, przez zalewisko, wydmę lub w poprzek autostrady- niestety od czasu do czasu trafiam na takie szlaki, a niektóre mają nawet nowe znaki!
Szlak powinien stanowić zwartą przemyślaną całość, a nie zbiór przypadkowych dróg, bo tak się akurat komuś zrobiło kreskę na mapie. Autor szlaku powinien być fachowcem, który umie określić wszystkie potrzebne do wykonania prace, a potencjalny administrator szlaku powinien umieć zebrać wszystkie potrzebne fundusze, podzielić robotę i odebrać kompletny produkt, a nie tylko jakieś tam lepsze lub gorsze oznakowanie. Dla mnie jest oczywiste, że sam nie musi trzymać i wydawać całej kasy. Mogą to robić m.in. administratorzy dróg lub potencjalni administratorzy, jeżeli jakiś odcinek trzeba wybudować od podstaw.
Z zadowoleniem stwierdzam, że samorządy coraz częściej widzą, że szlak, to nie tylko znaki. Szkoda, że nie zauważają tego działacze PTTK, spychając tym samym Towarzystwo na margines problematyki szlaków. Miałem przyjemność uczestniczyć w kilku projektach, w których oznakowanie stanowiło tylko 10-50% prac, a resztę stanowiła infrastruktura. Inna rzecz, że prace te nie zawsze wykonywane są sensownie, m.in. z powodu braku fachowców, a tych jak wiadomo PTTK nie wykształciło i nie zamierza wykształcić.
[cytat]W naszym kraju istnieją setki tysięcy kilometrów szlaków bez żadnych elementów infrastruktury. [/cytat]
Czyli spora część szlaków ma z założenia charakter substandardowy, nie zachęcający przeciętnego turystę do tego, aby z nich skorzystać. Oczywiście, jeżeli moim celem będzie zwiedzenie bagna, to chętnie skorzystam z takiego szlaku, jaki jest, ale taki szlak nikogo nowego nie zachęci do wycieczkowania, no chyba, że ktoś go oznakował w taki sposób, żeby nikogo początkującego nie zachęcał.