Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: slider
Data: 2015-03-18 23:52:05

[cytat]Cokolwiek się buduje, to jest to robota budowlana[/cytat]
Dobrze że zauważasz subtelną różnicę. Buduje się drogi, mosty, tunele, budynki etc. I zasady tegoż budowania reguluje Prawo Budowlane. Ustawa na samym początku opisuje czego dotyczy. Nie ma tam żadnego określenia szlaku.

Szlaki się wytycza (projektuje) i znakuje, a nie buduje.
Wytyczenie (zaprojektowanie) oznacza odnalezienie właściwej trasy, przejście jej tam i z powrotem i w miarę dokładne opisanie przebiegu. Znakowanie oznacza, że wskazujemy innym osobom którędy należy pójść, aby w miarę bezpiecznie dotrzeć do konkretnego miejsca.
Wykorzystuje się już istniejące i zbudowane drogi, ciągi piesze, mosty etc. Podkreślam ponownie - niczego się nie buduje, a już w szczególności niczego, co opisuje ustawa Prawo Budowlane.

[cytat]roboty przy szlakach nie wymagają ani zezwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy[/cytat]
Bardzo celna samokrytyka. Dobrze, że zauważyłeś własną niekonsekwencję.

Wycena prac przy szlaku powstała jako zwykła tabelka i określa cennik prac znakarskich za namalowanie oznaczeń, zamocowanie tyczek, rogaczy i podobnych detali. To dalej nie jest żadna budowa. To wciąż znakowanie.

Wyjątkiem od tego wszystkiego są niektóre szlaki rowerowe - tutaj rzeczywiście często się je [b]buduje[/b]. Powstają regularne konstrukcje - droga, most, przepust, barierki itp.
Z tym, że instrukcja znakowania szlaków w żadnej mierze nie dotyczy budowania trasy, a wyłącznie zasady oznakowania. Słusznie zakładając, że kwestie budowlane nie leżą w gestii PTTK tylko w gestii instytucji zainteresowanych powstaniem DDR, które to instytucje mają pieniądze i możliwości wydania odpowiednich decyzji.

Na koniec warto sobie uświadomić, że szlak turystyczny nie jest bytem samoistnym. To twórcze wykorzystanie innych, już istniejących obiektów użyteczności publicznej do nowych celów. Oznakowanie szlaku nie powoduje zmian we właściwościach tychże obiektów anie tym bardziej nie zakłóca ich normalnego użytkowania. Dlatego właśnie szlak turystyczny nie wymaga budowania czegokolwiek i nie podlega ustawie Prawo Budowlane.

Pewną analogią jest sytuacja, w której zarządca drogi zmienia jej numerację i wymienia naklejki na drogowskazach. Zastanówmy się co tutaj ma do regulowania ustawa Prawo Budowlane?

Na wszelki wypadek odpowiem sobie sam - na podstawie bardzo dobrze poinformowanego źródła, czyli instytucji, która zajmuje się tym problemem od dziesiątków lat - [b]NIC[/b].

A co do kwestii "dożywotniego płacenia za szlak" to proponuję przemyśleć, czy budowniczy autostrady ma w kontrakcie dożywotnie konserwacje i remonty swojego dzieła i to na swój koszt? Czy kolega słyszał o okresie gwarancji albo o okresie trwałości?
Jedyną rzeczą, której na 100% można wróżyć nieskończoną trwałość jest ludzka głupota, pozostałe rzeczy stworzone przez ludzi mają określoną żywotność. Żądanie od producenta lodówki, aby do końca świata za własne pieniądze dbał o tę lodówkę jest właśnie demonstracją nieskończonej trwałości ludzkiej głupoty. A tej, jak wiemy - żadna ustawa nie reguluje.

Pozdrawiam.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?