Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2015-03-10 20:21:11

[cytat]kolorystykę (tę warto uzupełnić o szlak pieszy fioletowy - bo i takowy istnieje). [/cytat]
Istnieją też szlaki różowe, pomarańczowe, brązowe, granatowe, ciemnozielone i pewnie jeszcze wiele innych, według fantazji ich twórców, co nie oznacza, że te fanaberie od razu powinny zostać uznane za standard. To nie przypadek, że za standard zostało uznanych 5 kolorów podstawowych. W trudnych warunkach łatwo można pomylić kolory zbliżone do siebie.

[cytat]Kwestie projektowe, finansowe, wykonawcze i kontrolne są coraz śmielej cedowane na grupy lokalne (samorządowe, hobbystyczne etc.)[/cytat]
To, że są cedowane nie oznacza, że wynika z tego cokolwiek pozytywnego. W Polsce mamy nędzną cienką PTTK-owską instrukcję, a na świecie popełniono już wiele podręczników na tematy związane ze szlakami, różnego rodzaju norm i bardzo szczegółowych instrukcji. Zamiast brać przykład z najlepszych, wciąż kisimy się we własnym sosie. W każdej dziedzinie, jak się chce coś zrobić dobrze, to szuka się fachowców, a u nas pisze się coś cienkiego i w całym cyklu tworzenia nawet nie próbuje się zahaczyć o kogoś, kto ma za sobą jakieś sukcesy lub przynajmniej stara się przyłożyć do roboty. Kwestie finansowe też nie są od parady. Jak ktoś się podejmuje oznakowania szlaku, to powinien złożyć cyrograf, że do śmierci będzie płacił za jego utrzymanie i ktoś powinien to zobowiązanie egzekwować.

[cytat]Materiały użyte do oznakowania to kwestia umowy między zleceniodawcą a wykonawcą. Może być to farba, opaska nylonowa, naklejka, tabliczka metalowa albo setki innych materiałów. Plus wszystko to, co zostanie wynalezione w przyszłości.[/cytat]
To nie kwestia umowy, a kwestia rzetelności i odpowiedzialności za swoje działanie. Nie należy polecać materiałów i technik wykonania, które nie gwarantują dobrej jakości, a niekiedy są wręcz nieestetyczne lub nie zgodne z przepisami i zasadami współżycia społecznego. Na przykład przepisy i normy dotyczące znaków drogowych dość szczegółowo określają, z czego mogą być zrobione, a mimo to sporo twórców szlaków po prostu je olewa i robi wszystko po swojemu. Uważam, że nie powinno się odkrywać przysłowiowej Ameryki i wprowadzać na nowo materiałów, które nie sprawdziły się albo z powodu udziału w niebezpiecznych wypadkach, albo z powody małej trwałości.

[cytat]Umocowanie prawne szlaku faktycznie nie istnieje i nie ma co na siłę podpinać oznakowania pod Prawo Budowlane albo Ustawę o znakach drogowych. [/cytat]
Większego idiotyzmu już dawno nie czytałem. Znakowanie szlaków nalezy do robót budowlanych, czy się to komuś podoba, czy nie, a wszystkie oznaczenia w pasie drogowym również muszą spełniać wymogi Prawa o Ruchu Drogowym. Udawanie strusia nic tutaj nikomu nie pomoże.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?