Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Jak to z piwem bywa...
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2015-02-10 12:40:28

Cześć.

[cytat]Czy najemca schroniska może zakazać spożywania własnego piwa? (...) Najemca zwrócił mi uwagę, że spożywanie własnego piwa jest wobec najemcy nieetyczne. Zrozumie On własną herbatę ale nie piwo.[/cytat]

Regulamin Schroniska PTTK jest w tym zakresie dosyć lakoniczny:
[cytat]3. Schronisko zapewnia, co najmniej:
(...)
* spożycie w jadalni posiłków przygotowanych we własnym zakresie,
* wykorzystanie jadalni w charakterze świetlicy poza okresem wydawania posiłków,
(...)[/cytat]
Często spotykaną przeze mnie praktyką w schroniskach jest to, że ludzie wieczorami wyciągają własny mocny alkohol i albo piją wprost z jakiś kieliszków albo "wzbogacają" nim herbatę. Nikomu z obsługi to nie przeszkadza. Można to bardziej podciągnąć pod punkt dotyczący świetlicy niż posiłków. :-)

Jednak dotyczy to mocniejszych trunków, których w sprzedaży w bufecie nie ma. Co do piwa, to zgadzam się tutaj z dzierżawcą obiektu. Z tego co widzę, to nie tyle Ci zakazał ile zwrócił uwagę. I miał rację. Wtargałeś na górę dwie ciężkie puszki piwa tylko po to, aby oszczędzić dwa złote w schroniskowym bufecie i nie dać zarobić dzierżawcy, który i tak cienko przędzie.

Schronisko - zgodnie z regulaminem - umożliwia spożywanie własnych posiłków, aby wszyscy Ci, których nie stać na schroniskowy bufet mieli możliwość uprawiania turystyki w górach i noclegu w obiektach PTTK. Dlatego jedzenie swojej zupki chińskiej, kanapki, czekolady czy picie herbaty - nawet korzystając z bezpłatnego schroniskowego wrzątku - jest całkowicie zrozumiałe i niejako wpisuje się w misję PTTK. Natomiast żłopanie piwa nie jest już koniecznym elementem regeneracji (ja osobiście jestem przeciwnikiem alkoholu w górach) i jest niejako bonusem.

Zatem krótko podsumowując. Moim zdaniem [u]masz prawo[/u] pić własne piwo powołując się na mocno naciągany fakt, że jest ono np. nieodłączną częścią Twojego posiłku, ale [u]jest to wyjątkowo słabe zachowanie[/u] w stosunku do dzierżawcy.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Łukasz Aranowski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?