Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Szlaki znakowane przez Oddział PTTK w Żywcu
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2014-05-15 20:51:55

Dzień dobry!

Przed godziną wróciłem z Beskidu Żywieckiego i chciałbym się podzielić kilkoma refleksjami na temat znakowania szlaków przez Oddział PTTK w Żywcu.

Zacznę od puenty. Niestety zapanował totalny chaos. Koledzy znakarze popełniają elementarne błędy, szlaki zmieniają przebiegi, a czasy na tabliczkach kierunkowych nie trzymają się kupy.

Przykłady

1. Wędrując żółtym szlakiem z Rajczy, tuż za Halą Bieguńską spotykamy się z zielonym szlakiem. Do schroniska na [u]Hali Lipowskiej[/u] pozostało jeszcze 15 minut drogą oznakowaną szlakami żółtym i zielonym. A co pokazuje tabliczka kierunkowa?
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_1.jpg

2. Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej i na Hali Rysiance dzieli 15 minut. Popatrzmy na rogacza stojącego na Hali Pawlusiej przy odejściu zielonego szlaku w kierunku Skałki. Zakładany czas zejścia ze schroniska na Hali Rysiance - 15 minut (o tyle zmniejszyła się odległość do Węgierskiej Górki, która przy schronisku wynosi 4.30 h). Zakładany czas podejścia w drugą stronę - 25 minut, co trzyma się kupy. Ale strzałka wskazująca Halę Lipowską zakłada jedynie 30 minut drogi, co oznacza, że trasa między schroniskami skróciła się do 5 minut. Ponadto prawidłowo powinna być ona oznakowana dwoma szlakami (zielonym i żółtym), a nie jednym.
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_2.jpg

3. Przechodzimy kilkaset metrów dalej na północ. Jesteśmy nieco za Przełęczą Pawlusią, pół godziny drogi od schroniska na Hali Rysiance, co można wnioskować po tym, że o tyle właśnie zmniejszył się czas dojścia na Romankę (czas przy schronisku: 1.30 h).
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_3.jpg
I co widzimy? Czas dojścia do Węgierskiej Górki się nie skrócił - nadal wynosi 4.15 h. Nie skrócił się również czas podejścia do schroniska, który teraz jest już krótszy niż czas zejścia do tego miejsca.
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_4.jpg

4. Od dawien dawna przez Beskid Żywiecki biegł bardzo fajny szlak żółty. Zaczynał się (lub kończył - jak kto woli) na Przełęczy Przysłop, po czym przez Bacówkę PTTK na Rycerzowej, Soblówkę, Glinkę, Bacówkę PTTK na Krawców Wierchu wiódł na Trzy Kopce. Chodziłem nim tysiące razy - fajny szlak istniejący od wielu lat i zaznaczony na wszystkich mapach. Teraz jakiś "mózg" postanowił skasować go na odcinku Trzy Kopce - Bacówka PTTK na Krawców Wierchu. Po co? Domyślać się mogę, że po to aby na granicy nie dublował się ze szlakiem słowackim. W efekcie jednak na tym popularnym odcinku nie wiedzie żaden szlak polski, przez co np. brak jakichkolwiek tabliczek kierujących do schroniska. Druga konsekwencja jest poważniejsza - nikt teraz nie będzie dbał o mostki zbudowane na licznych w tamtym miejscu błotach.
Ponieważ natura nie znosi próżni, to został wymalowany alternatywny "szlak" dojściowy (domyślam się, że przez dzierżawcę schroniska) wyglądający jak na zdjęciu poniżej. O taki efekt chodziło?
Przy okazji zdjęcie dokumentuje, że szlak został skasowany wyjątkowo niekonsekwentnie. O ile w stronę Krawców Wierchu większość znaków jest zamalowanych (znalazłem dwa przeoczone), o tyle w drugą stronę został prawie co drugi znak.
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_5.jpg

* * *

I żeby nie zajmować się wyłącznie krytykanctwem, to też pochwalę. :-)
Ktoś wreszcie postanowił oznakować skrót pomiędzy schroniskami na Hali Rysiance i Krawców Wierchu omijający Trzy Kopce. Czarny szlak schodzący z Rysianki do Złatnej Huty dzieliło od Przełęczy Bory Orawskie raptem kilkaset metrów. Został tam wyznakowany nowy szlak żółty zaczynający się nie na samej przełęczy tylko nieco powyżej przy początku słowackiego szlaku zielonego. Szlak łączy się z czarnym, po czym (co jest kolejnym dobrym pomysłem) idzie dalej skrótem na Halę Lipowską (do której nie dochodzi, bo skrzyżowałby się z innym żółtym, więc kończy się po dojściu do szlaku niebieskiego pomiędzy Złatną, a Halą Lipowską).
Nie poprzestano na samym wyznakowaniu szlaku, ale zbudowano także infrastrukturę. I tutaj moja największa pochwała. Potok Bystra, który do tej pory trzeba było przekraczać w bród obecnie można przejść w warunkach, które ilustruje ostatnie zdjęcie.
http://forum-pttk.pl/pliki/2014-05-15_Szlaki_BeskZyw_6.jpg

Niestety ta jedna bardzo pozytywna zmiana nie może zatrzeć wrażenia chaosu w pozostałych miejscach... :-(

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?