Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Nowy regulamin GOT
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2013-12-20 07:33:37

Witam,

Mając propozycję regulaminu wreszcie mogę odnosić się do jego konkretnych zapisów. W niniejszym poście chciałbym odnieść się do propozycji zapisów dotyczących odznak dużych, bo uważam, że przede wszystkim te propozycje wymagają korekty. Na początku postu przedstawiam cel odznak dużych, założenia jakie przyjąłem oraz wnioski z tych założeń. W oparciu o powyższe zaproponowałem stosowne zapisy w regulaminie.

Cele odznak dużych:
1. Poznanie wszystkich pasm górskich w Polsce (dlatego wymagane jest zdobywanie GOT dużych także w GS i Tatrach).
2. Poznanie najciekawszych punktów w pasmach Sudetów i Beskidów. (dlatego wyróżniamy te grupy górskie i wyróżniamy w nich konkretne punkty)
Dodatkowo, według propozycji regulaminu, celem GOT jest: „jest zachęcanie turystów do systematycznego poznawania gór Polski”.

Założenie ogólne:
1. Wędrowanie po górach to sprawa dość złożona i indywidualna. Każdy ma tu swoje preferencje i przyzwyczajenia. Zmieniają się one w toku naszego życia. Inaczej układamy trasy, gdy jesteśmy młodzi i mamy długie wakacje. Inaczej, gdy mamy w rodzinie małe dzieci. Inaczej, gdy dzieci już podrosną. Inaczej, gdy dopiero poznajemy góry, a jeszcze inaczej, gdy mamy już zwiedzoną większość szlaków i planując wycieczki szukamy miejsc niszowych lub też tych naszych ulubionych. Jeszcze inaczej wyglądają nasze wycieczki, gdy kupimy sobie samochód. Inaczej wycieczki wyglądały kiedyś (gdy pociągów w góry było więcej), a inaczej obecnie (gdy jest więcej autobusów). Inaczej jeździmy, gdy mieszkamy w Krakowie, a inaczej gdy w Trójmieście.
2. Prowadząc wyjazdy dla większej liczby osób, musimy je organizować tak, aby nasi uczestnicy byli zadowoleni, a nie wyłącznie po to by zrealizować konkretną trasę. Czasem zdarza nam się sytuacja awaryjna (np. burza lub skręcona kostka uczestnika), a innym razem np. ze względu na warunki atmosferyczne uczestnicy są zmęczeni. Trzeba wtedy modyfikować trasę, a nie sztywno trzymać się ułożonego wcześniej plany. Czasem ją wydłużyć, a czasem skrócić. Czasem trzeba podjechać (np. aby w skwarze nie iść asfaltem 5 kilometrowego odcinka lub aby spotkać się z osobą, która chce dołączyć w połowie naszej kilkudniowej wędrówki). Celem naszego wyjazdy jest przecież, aby uczestnicy naszego wyjazdu poznali góry i wyjechali z miłymi wspomnieniami. To elementarz każdego prowadzącego.

Wnioski:
Regulamin odznaki powinien być tak ułożony, aby zrealizować powyższe cele przy przyjętych założeniach. W mojej ocenie chodzi o to, aby osoba posiadająca daną odznakę poznała wymagane tereny górskie, ale bez wymuszania sposobu realizacji tego poznania. Dodatkowo regulamin powinien być napisany w możliwie prosty i przystępny sposób. W szczególności w regulaminie:
• Nie potrzeba określać punktów startowych i końcowych (które w praktyce często dyktuje nam komunikacja publiczna, a nie regulamin odznaki). Jeśli uważamy je jako warte odwiedzenia zróbmy z nich punkty pośrednie.
• Nie należy wymagać ciągłości tras. Takie prowadzenie wyjazdów jest niemetodyczne! A w szczególności nie sprawdza się na większych wyjazdach zorganizowanych.
• Nie należy wymagać określonej liczby dni wyjazdu. (Ktoś ma lepszą kondycję, to przejdzie szybciej, ktoś nie ma urlopu to pojedzie na kilka przedłużonych weekendów).
• Nie należy wymagać zdobycia punktów w GS i Tatrach przy zdobywaniu konkretnej odznaki, tylko w toku zdobywania całej odznaki. Chodzi, o to aby ubiegający się o odznakę poznał wybrane pasma, ale nie koniecznie zrobił to w określonej przez regulamin kolejności (np. pojechał w Tatry w zdobywając dużą brązową, a Góry Świętokrzyskie zdobywając dużą srebrną, albo też odwiedził te pasma w toku zdobywania odznak małych).
• Nie należy wymagać, aby dane trasy w całości mieściły się w obrębie jednej grupy górskiej oraz aby punkty w danym roku pochodziły tylko z dwóch wybranych grup górskich. Przykładowo ktoś chce pojechać na Łemkowszczyznę (zobaczy Beskid Sądecki i Beskid Niski) powinien mieć prawo na takim wyjeździe zdobywać duże GOT. Punkty należy móc wybierać dowolnie przy założeniu, że zdobywający ma systematycznie zwiedzić całe polskie góry, czyli że zdobywca dużej złotej zdobędzie po 7 różnych punktów GOT w każdej z 6 grup górskich.
• Nie należy wymagać, aby wycieczki w GS i Tatry pochodziły z wykazu tras punktowanych. Nie zawiera on przecież wszystkich możliwych tras, a nawet wszystkich znakowanych szlaków.

Poniżej moja propozycja modyfikacji zaproponowanych zapisów w oparciu o przyjęty cel, założenia i wnioski.

§ 7. Poszczególne stopnie GOT PTTK dużych: brązowej, srebrnej i złotej zdobywa się według poniższych zasad.
1. Ustala się następujące grupy górskie, na terenie których podane są punkt pośrednie przez które należy odbyć regulaminowe wycieczki (załącznik do niniejszego regulaminu):
I. Beskidy – część zachodnia „BZ–A”,
II. Beskidy – część zachodnia „BZ–B”,
III. Beskidy – część wschodnia „BW–A”,
IV. Beskidy – część wschodnia „BW–B”,
V. Sudety – część „S–A”,
VI. Sudety – część „S–B”.
2. Trasy, w ramach których zdobywane są punkty pośrednie mogą być dowolne.
3. Zdobycie każdego stopnia dużej odznaki wymaga zaliczenia co najmniej 14 punktów pośrednich przy założeniu, że w toku zdobywania odznak dużych można zaliczyć:
a. tylko raz dany punkt pośredni.
b. maksymalnie 7 punktów z danej grupy górskiej.
4. Dodatkowo ubiegający się o odznakę GOT w stopniu dużym srebrnym powinien w toku zdobywania odznaki (licząc od popularnej) uzyskać co najmniej 100 punktów na dowolnych wycieczkach w Górach Świętokrzyskich.
5. Dodatkowo ubiegający się o odznakę GOT w stopniu dużym srebrnym powinien w toku zdobywania odznaki (licząc od popularnej) uzyskać co najmniej 150 punktów na dowolnych wycieczkach w polskich Tatrach i na Podtatrzu, w tym co najmniej 60 punktów w Tatrach Zachodnich, co najmniej 60 punktów w Tatrach Wysokich i co najmniej 30 punktów na Podtatrzu.

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat moich propozycji zapisów.

Pozdrawiam,
Rafał

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?