Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Instrukcje znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2013-06-20 09:21:00
[cytat]Może masz przykłady znakowania szlaków w Stanach Zjednoczonych?[/cytat]
Trudno wyczaić coś takiego. Z tego co wiem, to w USA szlaki znakowane są tylko w rejonach turystycznych, a napozostałych obszarach organizacje turystyczne dysponują śladami do urządzeń gps. Udało mi się znaleźć rozporządzenie o znakach dotyczących dróg i tras rowerowych http://mutcd.fhwa.dot.gov/pdfs/millennium/06.14.01/9ndi.pdf - od kolegi, który próbował tam z nich korzystać dowiedziałem się, że jest taki sam bałagan, jak u nas, tzn. często niewiadomo kto te szlaki popełnił i dokąd prowadzą, a braków nikt nie uzupełnia.
Duże znaczenie mają m.in. szlaki narodowe, których najwięcej utworzyła administracja lasów państwowych. http://www.americantrails.org/ http://www.nps.gov/ncrc/programs/nts/nts_trails.html
Reguluje to ustawa o szlakach narodowych http://www.nps.gov/nts/legislation.html
Oprócz szlaków takich jak nasze, tworzonych na zasadzie drogi użyczonej, dość popularne są szlaki budowane od podstaw. Kiedyś natrafiłam na stronę zrzeszenia firm budowlanych specjalizujących się w budowie szlaków, niestety nie zapisałem linku. W każdym razie istnienie tego zrzeszenia ma się nijak do siermiężnego znakowania PTTK i uporczywego trzymania się malowanek przy istniejących drogach, których stan prawny nigdy nie został uregulowany w formie użyczenia lub przejęcia drogi na własność organizatora szlaku.
Co do znakowania, to nie natrafiłem na zdjęcia, ale podobnie jak w innych krajach anglosaskich prawdopodobnie są to niskie słupki z nalepkami, zazwyczaj z logo szlaku, umieszczane tylko za skrzyżowaniami i nie powtarzane między nimi. Jeżeli ścieżka przebiega przez bezdroża, to znaków praktycznie przy niej nie ma. Przy polskim wandaliźmie zupełna abstrakcja.
Przykład takiego oznakowania widać u góry na zdjęciu na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/Superior_Hiking_Trail
Na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/Trail_blazing podany jest przykład systemu oznaczania szlaku za pomocą białych pionowych pasków, stosowany m.in. w USA, ale ze zdjęcia widać, że w Kanadzie również. Z tym samym systemem spotkałem się na którejś ze stron austalijskich.
Na stronie http://cs.wikipedia.org/wiki/Turistick%C3%A1_zna%C4%8Dka ciekawostka - oznakowanie z Izraelu.
Wracając do USA natrafiłem kiedyś na stronę z wykazem państwowych rzeczoznawców ds. szlaków, bez których podpisu żaden szanujący się portal nie zamieści informacji polecającej wykonany szlak. Rzeczoznawcy audytują szlaki na etapie koncepcji, projektu i wykonania w terenie. Marzy mi się, aby u nas obowiązywało coś analogicznego.