Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Deregulacja zawodu przewodnika
Autor: Przodownik 1811
Data: 2013-04-22 08:50:52

Warto jednak zwrócić uwagą na rażące niekonsekwencje uchwalonej ustawy. Ową niekonsekwencją jest deregulacja zawodu przewodnika turystycznego – terenowego i miejskiego przy jednoczesnym pozostawieniu bez żadnych zmian regulacji dotyczących zawodu przewodnika górskiego. Wytworzy to do absurdalną sytuację, że uzyskanie formalnych uprawnień do wykonywania zawodu przewodnika górskiego będzie wiązało się ze spełnieniem bezsensownych wymagań zniesionych ustawą deregulacyjną u pozostałych przewodników, m.in. ukończenia wieloletniego kursu, w którym główny nacisk kładzie się na opanowanie drobiazgowej wiedzy krajoznawczej o miastach i obiektach położonych z dala od gór, zupełnie nieprzydatnej przy prowadzeniu wycieczek górskich oraz pozostawienie ścisłego podziału na regiony uprawnień. Zamiast wprowadzenia tylko zapisu o przeszkoleniu z zakresu bezpieczeństwa przy prowadzeniu turystów faktycznie w górach.

Po wejściu tej ustawy w życie dojdzie do dyskryminowania własnych obywateli i potęgowania absurdów, że przewodnik z międzynarodowej organizacji przewodników górskich będzie mógł legalnie prowadzić wycieczkę np. w Karkonoszach czy Górach Stołowych (nb. już obecne zarządzenia KPN i PNGS tak stanowią), gdzie będzie po raz pierwszy w życiu, a polski przewodnik górski tylko kiedy uzyska formalne uprawnienia na Sudety odbywając całą skomplikowaną procedurę uzyskania uprawnień na ten obszar.

Dodam jeszcze, że obecne zarządzenia KPN i PNGS dyskryminują społeczną kadrę Przodowników Turystyki Górskiej PTTK[cytat]Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego.[/cytat]Tak więc przewodnik międzynarodowy, który nie musiał zdawać egzaminu ze szczegółowej wiedzy o Sudetach ma prawo do prowadzenia turystów na tym terenie, a Przodownik Turystyki Górskiej, który musiał wykazać się przed Komisją Egzaminacyjną PTTK praktyczną znajomością Sudetów nie ma na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych prawa prowadzić nawet nieodpłatnie wycieczki zorganizowanej w ramach PTTK.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?