Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Deregulacja za pasem
Autor: Przodownik 1811
Data: 2012-05-24 16:33:32

[cytat][cytat]W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.2))
1) w art. 60 ¹ w § 4:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wykonuje odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika górskiego na dany obszar,[/cytat]

tu jest OK[/cytat]OK, ale tylko z punktu widzenia prowadzących wycieczki non profit. Inaczej sprawa wygląda od strony organizatorów turystyki komercyjnej. Otóż becnie ustalone obszary dla przewodników górskich beskidzich i sudeckich, a nawet tatrzańskich obejmują sporo terenów, które z właściwymi górami mają niewiele wspólnego. Są to przeważnie podgórskie kurorty i miasteczka oraz inne różne turystycznie atrakcyjne miejsca położone na niewysokich pogórzach i tenenach ledwie pagórkowatych, o dużo mniejszych deniwelacjach jak Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy nawet Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, okolice Cisowej Góry na Suwalszczyznie itp. Skoro nie ma być już takich formalnych wymogów co do obszarów uprawnień od przewodników miejskich i terenowych, to tym bardziej nie ma podstaw do stawiania dotychczasowych wymogów przewodnikom górskim.

Jak uskazuje prezentacja dotycząca deregulacji zawodów na stronie MS, jedyny oficjalny powód pozostawienia regulacji w przypadku przewodników górskich dotyczy bezpieczeństwa na wycieczkach górskich, a nie podczas oprowadzania po terenie nie różniącym się ukształtowaniem powierzchni od wielu innych terenów Polski. Pozostawienie istniejącej reglamentacji obszarów uprawnień by było całkowicie bez sensu.

Konieczne będzie ustalenie na nowo wykazu pasm górskich, które będą ujęte jako obszary uprawnień dla przewodników górskich. Definicji "gór" w ustawie nie powinien ustalać geograf (wg podziału geograficznego Sudety kończą się na linii Zgorzelec, Bolesławiec, Jawor, Sobótka, Strzelin... - przewodnik górski do spaceru po płaskim tenie z Niemczy do arboretum w Wojsławicach?) ani urzędnik (wieś Ząb na Podhalu leży powyżej 1000 m n.p.m. i na spacer polnymi drogami do Białego Dunajca zgodnie z przepisami by miało się wymagać kwalifikacji przewodnika górskiego?) tylko rozsądni praktycy.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?