Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Niejasności związane z OTP
Autor: Rafał Kwatek
Data: 2012-04-06 10:17:35

[cytat]
1. Nie zdobywa się pktów na OTP podczas spacerów po mieście. To jest zwiedzanie miasta i tylko za zwiedzanie wpisuje się punkty.
[/cytat]

Czy możesz podać jakieś źródło, które określa takie zasady? Nie musi być regulamin OTP może być np. komunikat KTP ZG.

[cytat]
3. Za marsze na orientację można zaliczyć 50%. W komunikatach na stronie KTP ZG jest szczegółowy zapis. Radzę zapoznać się z tym.
[/cytat]

Na stronie KTP znalazłem treść takiego komunikatu http://ktpzg.pttk.pl/aktualnosci/komunikat_20120309.php
Reasumując, na imprezie InO można zdobyć dowolną liczbę punktów do OTP. Jedyne ograniczenie odnosi się do tego, że liczba tak zdobytych punktów nie może przekroczyć 50% ogólnej liczby punktów na dany stopień odznaki. Np. na odznakę popularną wymaga się zdobycia 60 punktów, na tą odznakę można zdobyć maksymalnie 30 punktów na imprezach InO.

[cytat]
Nie wszystko co nie jest napisanie w regulaminie OTP jest dozwolone, inaczej regulamin byłby dziesięciokrotnie większy. Czy oto nam chodzi?
Zapisy w regulaminie są wyważone i jednoznaczne. Trzeba czytać ze zrozumieniem.
[/cytat]

Regulamin OTP jest jednym z najdłuższych i najbardziej skomplikowanych regulaminów odznak, a mimo to nie precyzuje tak podstawowych spraw jak zdobywanie punktów za wycieczki piesze w miastach. Jeśli jest taka intencja, to wystarczy dopisać jedno zdanie do regulaminu: „Punkty za przejścia piesze nie mogą być zdobywane na ternie miejscowości z załącznika 1”.

Pytanie zatem dlaczego regulamin OTP jest tak długi, a i tak pozostawia sporo niejasności? Porównajmy regulamin OTP do regulaminu InO, który jest dużo krótszy i dużo bardziej precyzyjny - regulamin InO (10 punktów), regulamin OTP (ponad 60). Różnica jest w podejściu do zdobywania odznak. Regulamin InO zakłada dobrą wolę zdobywającego i nie wprowadza masy różnych restrykcji w formie oraz sposobie zdobywania punktów. Regulamin OTP zaś próbuje kodyfikować masę różnych ograniczeń (np. limity wieku), które powodują, że staje się on długi i mało przejrzysty. Przykładem są treści zapisów w obu regulaminów dotyczące potwierdzania punktów.

Niemniej regulamin OTP też zmienia się w dobrym kierunku. Np. usunięte zostały limity czasu zdobywania poszczególnych stopni odznaki. Ograniczenie niewiele wnosiło merytorycznie, a wydłużało regulamin i powodowało utrudnienia dla zdobywających.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?