Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Do pracy albo zmieńcie zawód!
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2012-03-27 09:29:09

Witam!

[cytat][b]Lekcja od doradcy Gowina: Do pracy albo zmienić zawód![/b]

[i]26.03.2012, Magdalena Kursa[/i]

[b]Jeśli nie będziecie się w stanie utrzymać po deregulacji, zmieńcie zawód! Zmiany są motorem rozwoju! - to kilka rad Mirosława Barszcza, doradcy ministra Gowina, które padły podczas ostrej debaty z przedstawicielami otwieranych branż! Najmocniej dostało się krakowskim przewodnikom.[/b]

To była prawdziwa lekcja liberalnego i wolnorynkowego myślenia o życiu. Mirosław Barszcz, obecnie doradca ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, a wcześniej minister budownictwa i wiceminister finansów za rządów PiS, spotkał się w Krakowie ze studentami Wyższej Szkoły Europejskiej. Przyszli też przedstawiciele zawodów, do których dostęp ma być szeroko otwarty. Byli prawnicy, zarządcy nieruchomości i przewodnicy turystyczni, którzy protestowali najgłośniej. Atmosfera była tak gorąca, że niektórzy ze zdenerwowania wychodzili z sali!

- Chcemy panu przeczytać maila z Pragi, gdzie deregulowano nasz zawód w 2008 roku. Teraz panuje tam całkowita dżungla. Wyszkoleni czescy przewodnicy są zastępowani przez ludzi z całego świata, którzy w Pradze mieszkają kilka miesięcy, a podatki płacą w swoich krajach - mówiła młoda przewodniczka. Jej koleżanka po fachu ubolewała: - Ja nie mogę pracować w swoim zawodzie we Włoszech czy w Hiszpanii, bo tam są regulacje dla przewodników. Tymczasem polski rynek otwiera się dla wszystkich! - narzekała młoda kobieta i wieszczyła, że wielu krakowskich przewodników zacznie teraz zamykać swe mikrofirmy.

Mirosław Barszcz odpowiadał, że wzrost konkurencji wpłynie na wzrost jakości usług. I że najlepszym nic nie grozi.

- OK. Być może stracicie pracę, bo nie będziecie się mogli utrzymać z oprowadzania turystów. Ale jeśli tak, to być może to nie jest to, czym powinniście się zajmować. Jeśli rzeczywiście chcecie dalej pracować, przestańcie narzekać na wredne państwo, siądźcie razem, powołajcie stowarzyszenie, zarejestrujcie się na Tripadvisorze [portal podróżniczy oceniający obiekty i usługi turystyczne - przyp. red.], poszukajcie polecających was osób - radził doradca ministra Gowina.

Wojciech Huk (młody przewodnik turystyczny) żywo protestował: - Obawiamy się, że po deregulacji zorganizowane grupy zagraniczne w ogóle przestaną wynajmować krakowskich przewodników, nawet najlepszych, i z oszczędności powierzą te usługi swoim pilotom. My tych zleceń na oczy już nie zobaczymy! Polski rząd powinien dbać o interesy swoich obywateli!

Mirosław Barszcz: - Znam się na ludziach. Pan ma tak fajną nawijkę, że po deregulacji będzie pan miał jedną z największych w Krakowie firm przewodnickich i zarabiał dziesięć razy tyle co dziś. Wróżę to panu!

Student humanistycznego kierunku też postanowił poprosić o radę: - Z prowincjonalnego miasta przyjechałem na studia do wielkiego Krakowa. Co mam zrobić, by się tu po studiach utrzymać?

Mirosław Barszcz: - Niech pan sam pomyśli: co pan umie robić, co pan lubi robić i z czego są pieniądze. Jak pan znajdzie część wspólną tych trzech rzeczy, znalazł pan receptę na swoje życie zawodowe! - zdradził minister Barszcz i podzielił się z uczestnikami debaty doświadczeniami z własnego życia: - Gdy miałem 13 lat, umarł mój ojciec, kilka lat później mama otworzyła budkę z lodami. W Świdniku pod Lublinem, gdzie mieszkaliśmy, byliśmy drugą lodziarnią. Potem przyszła wolność gospodarcza, początkowo wiodło nam się znakomicie, ale wkrótce przybyło 40 nowych lodziarni, weszły też międzynarodowe sieci i nasz biznes padł. Staliśmy się ofiarą deregulacji, ale dzięki temu nie jestem dziś właścicielem lodziarni w prowincjonalnym mieście, a doradcą ministra sprawiedliwości - cieszył się Mirosław Barszcz.

Jeden z przewodników: - Może dla nas byłoby lepiej, gdyby został pan szefem lodziarni!

Mirosław Barszcz: - Dla pana może tak, ale dla rynku pracy nie!

Wolnorynkowa linia ministra Barszcza zyskała też na sali zwolenników: - Jestem przedsiębiorcą i dziwi mnie ta operetkowa obrona zawodu przewodnika! Mnie nie interesuje, czy państwo będziecie mieć co do garnka włożyć, tak jak państwa nie interesuje mój los. Nie ufam papierkom, mam nadzieję, że jak przyjadą do mnie goście, będę mógł ich sam oprowadzić po Krakowie! - mówił młody przedsiębiorca.

Wyrazy poparcia (na piśmie!) przekazał ministrowi Gowinowi Małopolski Związek Pracodawców Prywatnych. - Jako deweloper przeszedłem dwukrotną deregulację. I co? Przetrwali najlepsi, rynek sam się oczyścił! - dodał przedstawiciel pracodawców.

Ktoś z sali: - Ale sporo osób zostało bez mieszkań, ale z kredytami![/cytat]

[i]źródło: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11425293,x.html[/i]

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?