Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Instrukcja znakowania szlaków
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2012-03-22 12:53:02

Chyba nadszedł moment, kiedy to działacze PTTK powinni przedyskutować, jak powinna wyglądać instrukcja znakowania szlaków turystycznych. W Czechach i na Słowacji to dość grube księgi w randze norm państwowych, a u nas taka cieniutka broszurka.
Struktura PTTK, jak chodzi o sprawy szlaków jest dziwaczna i archaiczna. Szlaki doczepione są organizacyjnie w zalezności od ich rodzaju do wszystkich możliwych komisji turystyki kwalifikowanej. Ponieważ każda z komisji zaczęła sposoby oznakowania "swoich" szlaków ciągnąć w swoją stronę, kilkanaście lat temu Zarząd Główny wymusił na nich opracowanie jednej, wspólnej instrukcji znakowania. Niestety na tym się kończą wszystkie zalety tego rozwiązania. Zapewne z uwagi na kłótnie między działaczami, a także brak realnego zainteresowania opracowaniem takiej instrukcji, z tej nowej wspólnej zostało wyrzucone wszystko to, było w jakikolwiek sposób kontrowersyjne. W 1999 r. wydano jakąś mizernie cienką instrukcję, będącą luźnym zlepkiem najbardziej potrzebnych informacji, żeby zrobić cokolwiek, co by można było potem nazwać szlakiem turystycznym. Większość potrzebnych informacji pozostała w formie ustnej, powtarzanej jedynie przez wykładowców na nielicznych kursach dla znakarzy, a z uwagi na wymianę kadr coraz więcej ciekawych informacji, jak dobrze wyznakować szlak, odchodzi w niepamięć. Coraz częściej obserwuję, że znaki, które mają potwierdzać wybór drogi za skrzyżowaniem, źle wyszkoleni znakarze z uporem godnym lepszej sprawy umieszczają przed skrzyżwaniami. Oryginalnym "kwiatkiem" instrukcji znakarskiej jest kontekst informacji ogólnych i szczegółowych, z którym można wywnioskować, że szlak kajakowy powinien zaczynać się przy pętli tramwajowej.
W 2007 r. ukazała się nowa wersja instrukcji znakarskiej, równie cienka jak poprzednia, która powiela sporą część błędów swojej poprzedniczki. Moje uwagi na ten temat można poczytać pod linkiem http://www.slideshare.net/proso2/2-uw-doinst07 .
Z uwagi na konieczność ujednolicenia standardów znakowania szlaków rowerowych od kilkunastu lat Śląski Klub Znakarzy Tras Turystycznych redaguje własną obszerną instrukcję, której najnowsza wersja dostępna jest pod adresem http://www.kztt.org.pl/010_6a.pdf .
Wydawało się, że sprowokuje to jakąś dyskusję i wywrze wpływ na ZG PTTK, aby wypracować jakiś lepszy dokument niż podana do publicznej wiadomości cieniutka broszurka. Nic z tych rzeczy - do niedawna ZG PTTK spał w najlepsze, a ostatnio niestety się obudził, o czym napiszę nieco niżej.
Marzyły nam się bardziej przemyślane wzory znaków i przygotowaliśmy do dyskusji odpowiedni materiał (http://www.slideshare.net/proso2/4-wzory-znakowwariant2), który rok temu wycofaliśmy z naszej strony internetowej, żeby do końca nie ośmieszać PTTK-owskiej mizerii organizacyjnej przy przeprowadzaniu na ten temat dyskusji i podejmowaniu odpowiednich decyzji. Do dziś nie wiemy, czy nasze pomysły mają jakiś sens i czy powinny być jakoś dopracowane.
Okazuje się, że inni znakarze mają podobne dylematy i coraz częściej tworzą własne wersje instrukcji znakarskich, niekiedy znacznie odbiegające od PTTK-owskich idei znakowania. Znaleźliśmy w Internecie wersję poznańską Sekcji Rowerzystów Miejskich
http://www.beim.pl/pdf/pds_szlaki.pdf i PTTK-owską olsztyńską
http://www.jezioro.com.pl/pics/Ksiega_znakarska_29_01_12.pdf
Dwa lata temu Śląski Klub Znakarzy Tras Turystycznych wysłał do KTKol ZG pismo (http://www.slideshare.net/proso2/1-zgpttk16), w którym proponowane były kierunki zmian, jakie powinny nastąpić w zakresie znakowanych szlaków turystycznych. Ponieważ z pismem nic się nie dzieje można śmiało stwierdzić, że KTKol ZG śpi w najlepsze razem ze swoim PTTK-owskim szefostwem.
Jak już napisałem powyżej niestety ZG PTTK obudził się, i w ciągu miesiąca chce na kolanie podrasować broszurkę zwaną szumnie instrukcją znakowania szlaków turystycznych. Zapewne chodzi o odwalenie kolejnej fuchy, żeby móc znów zapomnieć o problemach znakowania na kolejnych kilka lat. Tego niestety nie da się zrobić poprzez kolejne sztukowanie zlecone jakiejś przypadkowej osobie.
Jako Śląski Klub Znakarzy Tras Turystycznych wystosowaliśmy do ZG PTTK kolejne pismo, w którym piszemy, że sprawa jest poważna i zasługuje na poważne potraktowanie. Pismo to można przeczytać pod linkiem http://www.slideshare.net/proso2/0-zgpttk17 .
"Ciekawe" jest też tempo działania PTTK: pismo ZG PTTK zostało na pisane 29 lutego br. doszło do nas okrężną drogą 18 marca, a uwagi ZG PTTK chce zbierać do ... 20 marca! Do wiekszości znakarzy prawdopodobnie w ogóle nie dotarło. To utwierdza w przekonaniu, że w rzeczywistości nie chodzi o żadne zebranie uwag, a o usprawiedliwienie, żeby można było uzasadnić własne dalsze nieróbstwo i puścić do druku dotychczasową chałturkę.
Jestem ciekaw, czy w ZG PTTK ktoś w końcu otrzeźwieje, czy dalej będzie tworzyć złudzenia, że PTTK jest potentatem znakarskim, a w rzeczywistości tylko papirowym smokiem z cieniutką atrapą instrukcji znakowania szlaków.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?