Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Kara dla przewodników
Autor: Jacek Potocki
Data: 2012-03-17 08:10:24
[cytat]...dyrektorzy w/w parków narodowych mieli prawo wprowadzi ów przymus chroniąc w ten sposób przyrodę i dbając o lokalny rynek pracy...[/cytat]
Lucyno, celem funkcjonowania parku narodowego nie jest "dbanie o lokalny rynek pracy" tylko ochrona przyrody. Ja wiem, że niektórzy przewodnicy mieszkający w okolicy takiego czy innego parku bardzo by chcieli, żeby ograniczyć możliwość prowadzenia wycieczek do grona ich samych. Funkcjonowanie jednolitych przepisów o przewodnictwie daje m.in. to, że wszyscy przewodnicy sudeccy (a są wśród nich osoby mieszkające m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdyni, Słupsku, Zielonej Górze) mogą wykonywać swoją działalność w Karkonoskim PN i PN Gór Stołowych na jednakowych zasadach. Jak już pisałem, trochę się obawiam, że po zniesieniu regulacji może się pojawić zielone światło dla partykularyzmów. Choć sudeckich parków to akurat nie dotyczy, bo wygląda na to, że urzędowe uprawnienia przewodników górskich zostaną, a poza tym jest Dolnośląska Federacja Przewodnicka, która od dawna dba o dobre relacje z dyrekcjami Parków (ale reprezentuje tylko przewodników należących do PTTK). Ale bywało inaczej - np. w stanie wojennym prawem kaduka wprowadzono zasadę, że na Śnieżkę prowadzić turystów mogli tylko przewodnicy z legitymacjami wystawionymi przez ówczesny Urząd Wojewódzki w Jeleniej Górze (kontrolował to WOP), a w latach 90. Szkoła Górska Przewodnictwa i Narciarstwa w Karpaczu prawie załatwiła sobie, że ona wystawiałaby glejt na oprowadzanie po parku. Na szczęście w porę zostało to utrącone (sam brałem udział w rozmowach z ówczesnym dyrektorem KPN) i nota bene od tego czasu rozpoczęła się dobra współpraca miedzy Parkiem a Dolnośląską Federacją Przewodnicką PTTK.