Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Jak koń pod górkę...
Autor: Przodownik 1811
Data: 2012-01-04 08:19:12

Kombinują jak przysłowiowy koń pod górkę.
[cytat](...) Od 1 stycznia nie będzie jednoznacznych, oczywistych podstaw prawnych do utrzymania przymusu przewodnickiego. Bowiem rozporządzenie z 1997 roku o bezpieczeństwie osób przebywających w górach, które nakładało na zorganizowane grupy obowiązek wynajmowania przewodnika, było aktem wykonawczym do ustawy o kulturze fizycznej.

Tę zastąpiła ustawa o sporcie. Od nowego roku zniknie podstawa prawna egzekwowania obowiązku wynajmowania przewodnika w Tatrach.

- Otrzymaliśmy dwie, sprzeczne z sobą interpretacje prawne zaistniałego stanu - mówi Szymon Ziobrowski, prawnik TPN. - Jedna mówi o tym, że po nowym roku zupełnie zniknie obowiązek wynajmowania przewodnika przez zorganizowane grupy. Według drugiej interpretacji ten obowiązek zostanie utrzymany do października 2012 roku. My przyjęliśmy tę drugą wersję.

Tak więc do tego czasu nic się nie zmieni.

Jak dodaje dyrektor TPN, Paweł Skawiński po nowym roku będą kontrolowane przede wszystkim grupy młodzieżowe.

- Według nas jest to zasadne, biorąc pod uwagę tragedię, jaka wydarzyła się pod Rysami w 2003 roku, gdzie grupa licealistów z Tychów poszła bez przewodnika i zginęło wtedy w lawinie osiem osób - mówi dyrektor.

Jak wyjaśnia, przy dwóch sprzecznych interpretacjach, by uniknąć spraw sądowych, strażnicy parku kontrolujący grupy na szlaku będą raczej ograniczać się do pouczeń i upomnień.(...)[/cytat]całość tu => http://zakopane.naszemiasto.pl/artykul/1218721,tatry-z-przewodnikiem-w-tatry-do-jesieni,id,t.html

Jednak coś się zmieniło. Już nie czują się tacy pewni siebie, m.in. obawiają się spraw sądowych. Przy czym żałosne i godne politowania jest obsesyjne nawracanie w kółko o nietypowym wypadku licealistów z Tych, zaistniałym w ekstremalnych warunkach zimowych - jako argument za narzucaniem turystom niechcianej usługi przewodnickiej nawet latem na drogach jezdnych i łatwych szlakach turystycznych w polskich górach. Taki obowiązek by miał uzasadnienie tylko na niektórych szczególnie trudnych szlakach, i tylko wtedy, kiedy nie będzie dyskryminował jednych turystów względem innych i dotyczył jednakowo wszystkich - zarówno indywidualnych jak i wędrujących w grupach.

Żałosne jest również to, że Tatrzański Park Narodowy zamawia kilka ekspertyz prawnych i wybiera tą wersję, która jest zarządzającym tym Parkiem wygodna. To jest niepoważne. To jest po prostu kpina z prawa.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?