Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Politycy o przewodnikach
Autor: Przodownik 1811
Data: 2011-12-22 21:31:59

[cytat]Więc teraz nie do końca rozumiem głosy, mówiące o zahamowaniu masowej turystyki poprzez przepisy prawa o obowiązku zatrudnianiu przewodników.[/cytat]Zauważ, że opisałem stan po ostatniej nowelizacji ustawy, czyli od niedawna. Wcześniej zapis o grupach 10 osób i więcej interpretowano jako nakładający obowiązek wynajmowania przewodnika przez takie grupy. Jednocześnie jest pewien problem. Otóż wycofano się z niektórych wcześniejszych zakładanych zmian związanych z nowelizacją Ustawy o u.t., m.in. z likwidacji zapisu w Kodeksie wykroczeń: [cytat]Art. 60(1) § 4.Kto: 1) wykonuje bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek - podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.[/cytat] Sformułowanie "kto wykonuje... itd." nie jest częścią ustawy turystycznej (w założeniu dotyczącej biur turystycznych) tylko Kodeksu wykroczeń, który dotyczy wszystkich obywateli. I jest to często rozumiane dosłownie, zwłaszcza przez organizacje przewodnickie, które mącą i straszą, że można ukarać każdego, kto by "bez wymaganych uprawnień" wykonał coś co mieści się w zakresie zadań pilota i przewodnika, np. za pokazywanie i omawianie zabytków przez nauczycieli podczas wycieczek szkolnych.

Kontrole i szykany nawet osób prywatnych w niektórych miastach i na szlakach turystycznych się zdarzały i zdarzają. Bierze się to stąd, że kontrolujące służby mundurowe dały się wmanipulować przez lokalne organizacje przewodnickie i wszystkich inwigilują jak popadnie. Wystarczy mówić coś publicznie do innych na szlaku czy na ulicy. Dodarło to w końcu i do ministra Gowina. Co ciekawe, nie działają w zgodzie z prawem, bowiem np. funkcjonariusze CBA muszą każdorazowo uzyskać o zgodę na podsłuch.

Dzieje się tak, mimo że "zadania przewodnika" można definiować wyłącznie jako zadania na zlecenie podmiotu gospodarczego objętego ustawą o usługach turystycznych. W żadnym razie jakikolwiek inny przypadek oprowadzania i przekazywania informacji krajoznawczych. Niestety mało kto się na tym zna i ludzie ulegają dezinformacji szerzonej przez środowiska przewodnickie i pilockie. A wielu ze strachu albo dla "świętego spokoju" wynajmuje przewodnika albo ryzykuje, a w razie "wpadki" robią w gacie i bez szemrania płacą mandaty, zamiast odmówić i dochodzić swych praw przed sądem.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?