Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Znaczki na rok 2012
Autor: Paweł Zań
Data: 2011-11-26 00:33:54

Widzę że kolejny młody gniewny się odzywa na forum :)
Proponuję jednak trochę poczytać, sprawdzić źródła, a potem zabierać głos. Proszę nie brać moich słów za złośliwość. Piszę to z czystej życzliwości.

Ustosunkuje się do kilku stwierdzeń, bo niestety mijają się ze stanem faktycznym.

[cytat]Im składka będzie wyższa tym mniej ludzi będzie ją płaciło im mniej ludzi będzie płaciło to tym gorsze warunki umów z ubezpieczycielem, mniej pieniędzy na działania.[/cytat]
Skąd przekonanie że pieniądze na działania pochodzą ze składek?
Proponuje lekturę:
http://pttk.pl/zycie/xvii/materialy/18_sprawozdanie_zg_16_kadencja.pdf
Proszę sprawdzić jakie środki pochodzą ze składek. Jak wysokie PTTK płaci składki na ubezpieczenie, a jakie środki są wydawana na działalność. To jest naprawdę ciekawa lektura.

[cytat]Środki i gospodarowanie nimi powinno być jawne, PTTK powinien mieć coś takiego jak BIP[/cytat]
Gospodarowanie środkami PTTK jest jawne. Na tyle na ile wymagają tego przepisy prawa. Zewnętrznego (ustawodawstwo polskie) lub wewnętrznego (np. uchwały Walnego Zjazdu).
W Polsce, jak na razie, organizacje pozarządowe nie mają obowiązku posiadania BIP'ów. Są takie plany i jest środowisko które za tym loobuje.
O tym że wgląd w finanse PTTK jest możliwy, pokazałem powyżej. O tym czy jest tego świadomość wśród członków nie będę się wypowiadał. Choć swoje zdanie mam.
Sprawozdania finansowe PTTK są jawne, tak jak każdej organizacji pozarządowej w Polsce:
http://www.krs-online.com.pl/polskie-towarzystwo-turystyczno-krs-95948.html
Od tego jest Monitor Polski B - niestety już niedługo, od 1.I.2012 nie ma obowiązku publikacji w nim sprawozdań finansowych.

[cytat]Chciałbym także wiedzieć, czy ze wsparcia finansowego PTTK korzystają zawodowi przewodnicy (np. w ramach jakichś szkoleń, jubileuszy), mimo, że mogliby być członkami PTTK to takie wsparcie uważałby za "niestosowne"[/cytat]
Czy korzystają? Pewnie tak samo, jak każda inna grupa kadry PTTK. Ze środków PTTK dofinansowane są centralne imprezy: CZAK, OWRP, Zloty Przodowników, Instruktorów itd. Jeżeli w takim przedsięwzięciu uczestniczą zawodowi przewodnicy, to wg mnie korzystają ze wsparcia PTTK. Tak jak każdy inny uczestnik tych przedsięwzięć.

[cytat]Czy PTTK ma opracowany całościowy plan zagospodarowania turystycznego, czy coś w ten deseń?[/cytat].
Plan zagospodarowania turystycznego może dotyczyć np. jakiegoś obszaru. Dla mnie przynajmniej kojarzy się to z planem zagospodarowania przestrzennego. Po co PTTK miało by coś takiego robić? Do czego nam to potrzebne? Chyba że Kolega nieprecyzyjnie się wypowiedział.

Pozdrawiam i zachęcam do lektury :)
P.Z.

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?