Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Schronisko Polskie
Autor: Łukasz Aranowski
Data: 2011-10-23 20:03:06

Cześć!

[cytat]Grupa docelowa?Hmm,bardzo biznesowe ujęcie sprawy.Może i dobrze.[/cytat]

Jeżeli nie podejdziecie do sprawy biznesowo, to Wasza przygoda skończy się równie szybko jak się zacznie. Chyba że, tak jak to napisał Lech Rybienik, jesteście osobami bardzo zamożnymi i macie ochotę "bawić się" w schronisko.

Wędrujących turystów indywidualnych jest coraz mniej. Owszem - w ładną pogodę schroniska są pełne w weekendy. Dodatkowo naloty są w długie weekendy i w Sylwestra. W pozostałe dni trafiają się grupy szkolne, obozy wędrowne i przypadkowi turyści. To oczywiście nie wystarcza aby utrzymać obiekt; zwłaszcza, że w niektórych miesiącach (późna jesień, wczesna wiosna) pies z kulawą nogą może do Was nie zajrzeć przez kilka tygodni. Dlatego właśnie schroniska żyją z bufetów. Zresztą zachęcam do przejrzenia archiwum tego forum - te kwestie były wielokrotnie dyskutowane.

Lokalizacje? Łatwo wybrać. Obaj moi przedpiscy dali Ci bardzo dobre wskazówki. Szukaj na GSB w miejscach gdzie są luki w bazie noclegowej. W Bieszczadach na przykład taka luka jest w okolicy przełęczy Żebrak na trasie Cisna - Komańcza, która dla wielu osób na jeden dzień jest za długa. Czy uda Wam się tam cokolwiek postawić? Nie wiem. Beskid Niski jest zbyt egzotyczny, choć być może to właśnie przez brak schronisk. Moglibyście spróbować poszukać czegoś na GSB choćby w odległości dnia drogi od Komańczy. Może gdzieś w paśmie Bukowicy? Bardziej perspektywiczna wydaje się być zachodnia część Beskidu Niskiego, gdzie jednak ruch turystyczny jest trochę większy. Idąc jeszcze dalej na zachód macie Beskid Sądecki - spróbujcie pokonkurować z Niemcową gdzieś w okolicach między Wielkim Rogaczem a Rytrem. Z jednej strony wtedy mielibyście Prehybę, a z drugiej Cyrlę i Halę Łabowską. W Gorcach dobrym miejscem jest Lubań, ale tam co roku rozbija się w wakacje SBN. Dalej już są schroniska. Pewnym problemem jest odcinek między Maciejową a Halą Krupową, bo ten odcinek GSB jest spory jak na jeden dzień. Ale tam jest sporo cywilizacji. W Beskidzie Żywieckim i Śląskim schronisk jest już co niemiara i jedyna dziura jest na pomiędzy Halą Miziową, a Markowymi Szczawinami, ale też w wakacje jest obsadzana przez SBN.

Analogicznie powinniście zbadać GSS, chociaż schronisko w Sudetach, to zupełnie inny klimat, inne warunki, inny ruch turystyczny. Ale może też warto spróbować?

Możecie oczywiście próbować tworzyć enklawę poza GSB, tudzież spróbować się wpasować w istniejącą sieć poza tym szlakiem. Miejsc kilka by się znalazło, ale to już wymagałoby dłuższej analizy.

Jeżeli mogę coś zasugerować, to zanim zaczniecie inwestycję w schronisko, zróbcie sobie w przyszłym roku dwumiesięczne wakacje w polskich górach. Weźcie plecaki i przez dwa miesiące przewędrujcie całe "Pasmo Południowe" - od Wołosatego, aż po Świeradów Zdrój, często zbaczając ze szlaku, wchodząc w różne pasma boczne itd. Wdawajcie się w rozmowy z dzierżawcami i właścicielami schronisk, rozmawiajcie też z turystami plecakowymi na szlaku. Zapewniam Cię, że będzie to dużo skuteczniejsze rozeznanie terenu pod Wasz przyszły biznes niż jakiekolwiek ankiety w sieci.

Liczę na to, że swoje doświadczenia opiszecie na naszym Forum.

Pozdrawiam,
Łukasz Aranowski

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?