Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Schronisko Polskie
Autor: Lech Rybienik
Data: 2011-10-22 22:21:32

Cześć.
Łukasz podszedł do tematu od właściwej strony, inaczej skończy się na dobrych chęciach. Od paru lat (10 albo coś koło tego) zajmuje się bazą studencką w Łopience.
Jest to przedsięwzięcie nastawione wybitnie na indywidualnych turystów, niekomercyjne i mocno dofinansowywane przez PTTK, SGGW oraz indywidualnych darczyńców.
Jeśli mieli byśmy wyżyć tylko z tego co turysta zostawi, to po sezonie była by plajta.

Ja mam wrażenie że tych indywidualnych ludzi z plecakami jest coraz mniej, zresztą nasze książki meldunkowe z ostatnich kilkunastu lat to potwierdzają. Więc żeby sensownie zarobić trzeba obsługiwać grupy albo coś jak duże agro.

Pytanie jak wy się do tego zabierzecie - możliwości są dwie. Albo macie sporo pieniędzy - powiedzmy dwa-trzy miliony dolców, wybudujecie sobie dom i będziecie się bawić schronisko. Bo wybudować dom na odludziu to jedno a utrzymać go to drugie. Najwięcej kasy pochłaniają prozaiczne czynności - np. transport, budowa sieci czy utylizacja szamba, wywóz śmieci. Poza tym będziecie musieli spełnić szereg wymagań sanitarnych i pożarowych - wiem, zajmuję się projektowaniem budowlanym i znam te przepisy. Dodatkowo trzeba ogrzać - drewno w lesie za darmo nie jest a kubatura takiego obiektu spora. No i remonty... na to trzeba sił lub znowu pieniędzy.

Drugi sposób to robić to tak jak bazy czy chatki studenckie - łatać stowarzyszeniami, zbiórkami itp...

Jest jeszcze jedna metoda - zrobić biznesplan i liczyć, że się sprawdzi - na co gwarancji nie ma. Co do lokalizacji - znam trochę góry, i nie zdecydował bym się na budowę obiektu na odludziu bez drogi, chociaż ani konie ani mechanika nie są mi obce. Po prostu bałbym się że w pewnym momencie braknie sił na walkę z prozą życia. Musi być droga co najmniej taka, żeby dało się dotrzeć samochodem terenowym bez zbytniego dewastowania go (zobaczcie na allegro ile kosztuje most do głupiego UAZ-a)

No i jeszcze trzeba mieć grupę ludzi do pomocy, bo pieniądze mogą tego nie załatwić - w trudnych warunkach czasem to nie działa.

Pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?