Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Główny Szlak Sudecki
Autor: Jacek Potocki
Data: 2011-07-06 12:05:36

Wczoraj wybrałem się z synem na wycieczkę w rejonie Bramy Lubawskiej i wschodnich Karkonoszy. Było fajnie - wprawdzie grzybów mało, ale i kleszczy nie załapaliśmy ;-) choć było trochę przebijania się przez zarośla. Po wycieczce mam parę spostrzeżeń.

1. Główny Szlak Sudecki na odcinku Szarocin - Świerczyna - Stara Białka sprawia wrażenie nieuczęszczanego (dopiero odcinek przez Zadzierną jest w miarę przedeptany). Podtrzymuję tezę, że czas najwyższy pomyśleć o zmianie jego przebiegu tak, by w większym stopniu odpowiadał on koncepcji M. Orłowicza.

2. Zielony szlak przecinający Bramę Lubawską wzdłuż granicy jest totalnie zarośnięty. Od czasu gdy zniesiono kontrolę i Straż Graniczna przestała granicę patrolować, ścieżka zarasta na potęgę. Sądząc po śladach, ze szlaku korzystają na swój sposób właściciele motocykli crossowych. Jeżeli nie będą jeździć za często, to Bóg z nimi - przynajmniej ścieżką da się przejść. Mam poważne wątpliwości czy jest sens nadal ten szlak utrzymywać. Wyznakowano go kiedyś po to, by udostępnić pas graniczny w czasie, gdy korzystanie z niego było obwarowane ograniczeniami. Teraz tych ograniczeń nie ma, linię graniczną wyznaczają słupki, po co więc dodatkowo szlak? Wiem, że podobne wątpliwości co do celowości utrzymywania tego samego szlaku pojawiły się wśród znakarzy z Wałbrzycha, odnawiających odcinek w Górach Suchych.

3. Przeszliśmy łącznie 31 km i - co ciekawe - nie spotkaliśmy na szlakach ani jednego turysty. Nie trzeba więc jeździć w Beskid Niski, by wędrować bez tłumów na szlakach.

4. Jak przystało na przewodnika pod koniec trasy pomyliłem drogę ;-). Ale to było poza szlakiem.

pozdrawiam

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?