Zgłoszenie do moderatora
Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.
Zgłaszana wiadomość
Temat: Re: Czy turystyka dzieci...?
Autor: Przodownik 1811
Data: 2011-05-18 09:17:31
[cytat]Jak sadzę problem tkwi w NAZWIE IMPREZY. To nie może być IMPREZA TURYSTYCZNA zwana "WYCIECZKĄ" i stąd oczywisty odnośnik do zapisów ustawy i jej kretyńskich przepisów wykonawczych w niektórych miejscach niestety...[/cytat]Stosowanie takiego odnośnika do organizatorów na zasadach non profit jest skutkiem siania zamętu i dezinformacji ze strony lobby licencjonowanych przewodników. De facto jest to skandaliczne nadużycie, polegające na rozciąganiu pojęć ustawowych na podmioty nie podlegające ustawie. Smaku temu skandalowi dodaje fakt, że takiej kłamliwej interpretacji przepisów prawa naucza się na kursach przewodnickich.
Ustawa o usługach turystycznych, wraz z pojęciem "wycieczka" zawartym w art. 3 ustawy dotyczy tylko takich organizatorów turystyki, których definicja znajduje się w tymże art. 3 tej ustawy, a dodatkowo z art. 5 ustawy wynika, że przedsiębiorca powinien posiadać wpis w rejestrze działalności regulowanej. Tym samym na gruncie ustawy o usługach turystycznych nie ma innych organizatorów turystyki niż ci, którzy są przedsiębiorcami i posiadają wpis do rejestru działalności regulowanej. Nie ma też innych wycieczek, jak tylko te, które są organizowane na zasadach określonych w ustawie. Zatem, to chore wymaganie nie może obowiązywać klubów turystycznych (np. PTTK), przodowników i instruktorów PTTK, nauczycieli czy różnych pasjonatów.
Nie ma prawnego uzasadnienia dla kontroli wszystkich grup - to tak jakby ochrona w supermarkecie rewidowała każdego wychodzącego klienta czy czegoś nie ukradł. Przewodnicy i służby którym zależy na tym, aby zwiedzający korzystali z usług osób licencjonowanych, mogą się reklamować, informować, uświadamiać turystów o przysługujących im prawach, o tym jak rozpoznać licencjonowanego przewodnika itp. Klient świadomy swoich praw konsumenckich może podejść do oprowadzającego i zapytać czy posiada stosowne uprawnienia. Jeśli okaże się że nie - może ten fakt zgłosić strażnikowi a ten - ukarać uzurpatora. Prewencyjne zaczepianie osób prowadzących grupy wycieczkowe jest bezprawiem naruszającym art. 5 § 1. Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, według którego "Nie wszczyna się postępowania, gdy czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia".