Forum członków i sympatyków PTTK
login:  
hasło:  

Zgłoszenie do moderatora

Jeżeli uważasz, że ta wiadomość łamie regulamin naszego forum lub netykietę albo w inny sposób narusza zasady dyskusji - zgłoś to do moderatora.

Zgłaszana wiadomość

Temat: Re: Przodownik
Autor: Piotr Rościszewski
Data: 2011-04-30 09:49:31

[cytat][cytat]Przodownik to nie tylko osoba prowadząca, chociaż w trakcie wycieczki akurat tego należałoby oczekiwać od przodownika, jako osoby przodującej w grupie wycieczkowej. Takie widzenie przodownika jest takie samo, jak przy stwierdzeniu, że lekarz to osoba trzymająca stetoskop.[/cytat]Porównanie mocno chybione. Bo przecież nie będziesz tu twierdził, że są ludzie noszący w swojej pracy stetoskop i go używający zgodnie z przeznaczeniem, a nie będący lekarzami.[/cytat].
Moje porównanie dokładnie odzwierciedla poziom postrzegania przodownika przez Ciebie. Niechcący sam udowodniłeś, że nie każdy prowadzący wycieczkę musi być przewodnikiem. :-)
[cytat]Problem w tym, że podobne słowa są powszechnie używane i rozumiane oraz ujęte w słownikach języka polskiego, natomiast określenie "przodownik" w znaczeniu przodownika turystyki w słownikach nie występuje. Takie są fakty.[/cytat].
Faktem jest, że twórca słownika nie wyróżnił środowiska turystycznego w opisie słowa "przodownik". Nie miał takiego obowiązku i nic tego nie wynika. Może gdyby PTTK miało 5 mln członków ze 100 tys. dobrze wyszkolonych przodowników, to by ktoś musiał zauważyć coś takiego, ale w obecnej sytuacji tego bym nie oczekiwał. :-)
[cytat]Utrzymywanie przez PTTK miana, którego znaczenie nie jest przez Polaków zrozumiałe, przypomina przysłowiowe zawracanie kijem Wisły.[/cytat].
Czepiasz się detalu, jakim jest stosowanie nazwy "przodownik", a nie zauważasz, że całe PTTK drepcze w miejscu, a raczej ciagle się cofa. Gdyby PTTK było w ofensywie w propagowaniu swoich ideałów, to by ten detaliczny problem od razu znikł, bo słowo "przodownik" byłoby pewnie częścią tej ofensywy. Ale niestety taką ofensywę można włożyć między bajki, więc pozostaje szukanie dziury w całym, czy przodownik powinien być przodownikiem, czy też wstydzić się tego, że nim jest. :-)

Formularz zgłoszenia

Przedstaw się
Podaj swój e-mail
Wpisz rok założenia PTTK
zabezpieczenie antyspamowe
Uzasadnienie
Dlaczego zgłaszasz tą wiadomość?